شمس‌العماره اولین بنای مرتفع تهران + تصاویر و آدرس

شهر تهران به عنوان پایتخت ایران دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی فراوانی است. در این شهر علاوه بر ادارات و مراکز خرید، اماکن تاریخی و موزه‌های بسیاری مانند کاخ‌موزه سعدآباد، باغ فردوس و… وجود دارد که روایتگر بخشی از تاریخ این سرزمین هستند.

کاخ شمس‌العماره یکی از عمارت‌های به جا مانده از دوره قاجاریه است که ناصرالدین‌شاه دستور ساخت آن را داد تا او نیز مانند اروپایی‌ها صاحب کاخی بلند و چند طبقه باشد.

آنچه در این مقاله خواهید دید:

  • تاریخچه شمس‌العماره
  • معماری این بنای تاریخی
  • ساعت کاخ شمس‌العماره
  • آدرس و مسیر دسترسی

با مجله گردشگری پروازک همراه باشید تا سفری داشته باشیم به شهر تهران و شما را با یکی از بناهای تاریخی ایران به نام کاخ شمس‌العماره بیشتر آشنا کنیم.

پلان نما مقطع شمس العماره

تاریخچه عمارت شمس‌العماره

در سال 1282 ناصرالدین‌شاه قاجار دستور ساخت عمارتی را داد که به کاخ شمس‌العماره معروف شد. پس از دو سال این بنای پنج طبقه آماده شد و ناصرالدین‌شاه آن را افتتاح کرد.

برخی از مورخان بر این باورند که به دلیل سفرهای زیاد ناصرالدین‌شاه به کشورهای اروپایی، او نیز علاقه‌مند شد تا کاخی چند طبقه و مجلل مانند کاخ‌های بلند اروپایی‌ها در تهران بسازد.

سرمایه ساخت بنای شمس‌العماره توسط معیر الممالک (مسئول ضرابخانه دوره قاجار) از فروش فرش‌ها و اثاثیه فراهم شد.

معماری شمس‌العماره

این عمارت از دو برج بلند تشکیل شده است که ساعتی در میان آن قرار گرفته است.

به دلیل شباهت معماری این بنا با ساختمان‌های اروپایی از آن برای تشریفات و میهمانی‌ها استفاده می‌شده است. گفته می‌شود که تماشای تهران از بالای این عمارت از تفریحات ناصرالدین‌شاه بوده است.

این عمارت از نظر نوع ساخت و نمای بیرونی و همین‌طور تزیینات داخلی یکی از بناهای جالب و دیدنی تهران محسوب می‌شود.

تزیینات داخلی این عمارت مانند گچ‌بری‌ها، آیینه‌کاری‌ها و نقاشی‌های به کار رفته در آن در ایران بی‌نظیر است.

این عمارت دو برج یک شکل دارد که کاشی‌کاری‌ها و پنجره‌های آن به شیوه ایرانی طراحی شده‌اند.

ساعات بازدید از کاخ شمس العماره

طبقه اول عمارت شامل یک ایوان و تالار شاه‌نشین است. این تالار آیینه‌کاری‌های بسیار زیبا و بی‌همتایی دارد. در دو طرف تالار شاه‌نشین اتاق‌های گوشواره قرار دارند.

از این طبقه بیشتر برای میهمانی‌ها و مراسم رسمی استفاده می‌شده است. طبقات بالاتر قابلیت استفاده روزانه نداشتند و صرفاً به‌صورت موقتی و تفریحی از آن استفاده می‌شده است.

برای ورود به تالار شاه‌نشین باید از اتاق گوشواره عبور کنید. این اتاق‌ها در واقع کار هشتی را در خانه‌های ایرانی انجام می‌دهند.

جالب است بدانید که وقتی ناصرالدین‌شاه تصمیم به ساخت عمارت شمس‌العماره می‌گیرد. دستور می‌دهد تا این بنا به تقلید از معماری اروپایی‌ها ورود به تالار اصلی از طریق پله‌هایی که به ایوان تالار می‌رسیده است صورت گیرد؛ اما بعدها نظرش عوض می‌شود و برای اینکه کسی مستقیماً به داخل تالار وارد نشود دستور تخریب پله‌ها را می‌دهد.

طبقات بالاتر عمارت از اتاق‌های نشیمن و راهروها تشکیل شده است. از طریق اتاق‌های گوشواره می‌توان به طبقات بالاتر ساختمان راه پیدا کرد.

طبقات این بنا به وسیله پله‌هایی با ارتفاع 40 تا 45 سانتی‌متری به هم متصل می‌شوند. همچنین جالب است بدانید که به خاطر کجی بنا، در بخشی که عرض بیشتری دارد پله‌ها ساخته شده‌اند و در بقیه قسمت‌ها اتاق‌ها قرار گرفته‌اند.

در ساخت اتاق‌های طبقات بالاتر از تکنیک ساخت مناره‌ها استفاده شده است به این صورت که هر چه به ارتفاع مناره‌ها افزوده می‌شود از قطر آن کم می‌شود. با این تکنیک فشار کمتری بر روی مناره‌ها وارد می‌شود و به استحکام آن نیز کمک می‌کند.

قیمت بلیط شمس العماره

در طبقات بالاتر به جز آخرین طبقه، دو اتاق در کنار هم قرار دارند که یکی از این اتاق‌ها محل رفت‌وآمد است و پله‌ها در آن قرار دارد. از طریق اتاق دیگر می‌توانید وارد ایوان‌ها و پشت‌بام شوید. همچنین برای رفتن از یک طرف برج به برج دیگری باید از پشت‌بام عبور کنید.

بعد از عبور از پله‌ها و رسیدن به آخرین طبقه وارد اتاق کلاه‌فرنگی می‌شوید. در این طبقه برخلاف طبقات دیگر از چوب‌های مستحکمی برای ساخت حفاظ‌ها استفاده شده است.

در همه طبقات اتاق‌های کوچک نیز دارای تزییناتی مانند آینه‌کاری و گچ کاری هستند. کف اتاق شاه‌نشین و نمای بیرونی بنا با کاشی‌های هفت رنگ پوشیده است که از تزیینات مخصوص دوره قاجاریه است.

با این که سبک کاشی‌ها ایرانی‌هاست ولی طرح‌های روی کاشی‌ها تصاویری از طبیعت اروپا و معماری غرب است.

برای اولین بار در ساخت این عمارت زیبا از فلز استفاده شده است. یکی از نکات جالب در معماری این عمارت قرار دادن طبقات به کمک شیروانی بر روی هم است، این کار فقط برای تفکیک کردن طبقات انجام شده است.

برای نگه‌داشتن این ساختمان چند طبقه از خرپا استفاده شده است. به این صورت که بالای خرپا یک سطح صاف قرار دادند و بعد بالای آن طبقه بعدی را ساخته‌اند.

در واقع از خرپا فقط برای هدایت آب باران و برف استفاده ‌نشده است بلکه از این روش برای کنترل فشاری که از بالا به دیوارها وارد می‌شده است بهره برده‌اند.

معماری شمس العماره

ساعت شمس‌العماره

یکی از معروف‌ترین قسمت‌های شمس‌العماره، ساعت این عمارت است. این ساعت بر روی یک ستون که بین دو برج اصلی ساختمان قرار گرفته است نصب شده است.

ملکه ویکتوریا ملکه انگلستان این ساعت را به ناصرالدین‌شاه هدیه می‌دهد و آن‌ها این ساعت را بر روی عمارت نصب می‌کند تا با صدای آن مردم از ساعات شبانه‌روز آگاه شوند؛ اما صدای این ناقوس آن‌قدر بلند بود که کاخ‌نشینان را آزرده خاطر می‌کرد.

به همین خاطر این ساعت خاموش شد. خاموشی این ساعت پیشکشی حدود صدسال طول کشید تا این که در سال 1391 بعد از انجام تعمیراتی بر روی آن دوباره به صدا در آمد.

یکی از شایعات جالبی که در آن زمان در مورد این ساعت وجود داشت این بود که دو جغد در این ساعت زندگی می‌کنند. و هر وقت آن‌ها از این ساعت بیرون می‌آیند اتفاقی مهم برای کشور رخ می‌دهد.

مثلاً شایعه شده بود در روز کشته شدن ناصرالدین‌شاه این جغدها از ساعت بیرون آمده بودند و یا این که حمله متفقین به ایران به خاطر بیرون آمدن این جغدها از ساعت است.

شمس العماره تهران

آدرس و مسیر دسترسی به عمارت

تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان

برای رفتن به این عمارت تاریخی زیبا چندین راه وجود دارد. اگر از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنید می‌توانید سوار خط یک متروی تهران شوید و در ایستگاه 15 خرداد پیاده شوید، سپس به خیابان داور بروید. زمانی که وارد این خیابان می‌شوید کاخ گلستان را روبه روی خودتان خواهید دید.

همچنین در پایانه میدان امام خمینی و قورخانه نیز اتوبوس‌هایی وجود دارد که شما را به کاخ گلستان می‌رساند.

ساعات بازدید از این مجموعه در نیمه اول سال: همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۷:۳۰

ساعات بازدید از این مجموعه در نیمه دوم سال: همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۶:۳۰

شما می‌توانید در این کاخ عکاسی کنید. البته در نظر داشته باشید که عکاسی با سه‌پایه دوربین و فلش مجاز نیست.

شماره تلفن روابط عمومی کاخ گلستان: (داخلی۱۶۵) ۳۸- ۳۳۱۱۳۳۳۵

قیمت بلیت ورودی شمس‌العماره برای ایرانی‌ها: 2000 تومان

قیمت بلیت ورودی برای غیر ایرانی‌ها: 8000 تومان

ساعت شمس العماره

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با یکی از عمارت‌های تاریخی پایتخت به نام شمس‌العماره بیشتر آشنا کنیم و به معرفی بخش‌های مختلف عمارت و تاریخچه ساخت آن پرداختیم.

تا اگر قصد دیدن این مکان تاریخی را دارید تمام اطلاعات لازم و ضروری را داشته باشید.

آیا تاکنون از مجموعه کاخ‌های گلستان بازدید کرده‌اید؟

نظر شما در مورد کاخ شمس‌العماره چیست؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.