لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 3 میانگین آرا: 2]

حرم شاه‌چراغ شیراز | هر آنچه باید قبل از زیارت حرم شاهچراغ بدانید

شهر تاریخی شیراز دارای قدمت فرهنگی و آثار تاریخی فراوانی است. این شهر همه‌ساله میزبان تعداد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است که برای دیدن اماکن دیدنی شیراز، به این شهر سفر می‌کنند.

در بین تمام جاذبه‌های تاریخی و بناهای باشکوه این شهر، مکانی نیز برای زیارت و آرامش دل‌ها وجود دارد که تقریباً تمام گردشگران مسلمانی که برای دیدن این شهر می‌آیند، به زیارت این مکان مقدس هم می‌روند.

در ادامه همراه ما در مجله گردشگری پروازک باشید تا با حرم مطهر شاه‌چراغ شیراز (برادر امام رضا علیه‌السلام) بیشتر آشنا شوید.

در این مقاله موضوعات زیر را خواهید دید:

  • سرگذشت شاهچراغ چیست؟
  • تاریخچه حرم شاه‌چراغ شیراز را بخوانید!
  • شرح زیبایی وصف‌نشدنی شاه‌چراغ
  • بررسی ایوان‌های حرم شاه‌چراغ
  • نگاهی به گلدسته‌های حرم شاه‌چراغ
  • زیباترین گنبد اماکن مذهبی جهان در حرم شاه‌چراغ
  • تاریخچه ضریح های حرم شاه‌چراغ
  • معرفی و بررسی صحن های حرم شاه‌چراغ
  • آدرس و اطلاعات دسترسی به حرم شاهچراغ شیراز

حرم شاه‌ چراغ شیراز

سرگذشت شاهچراغ

آرامگاه احمد بن موسی کاظم، پسر ارشد امام موسی کاظم (ع) و همچنین محمد بن موسی، از برادران امام علی بن موسی الرضا در شاه‌چراغ یا چلچراغ قرار گرفته است.

در قرن سوم هجری این بزرگان برای کمک رساندن به برادر خود، امام رضا (ع) به شهادت رسیدند و در شهر محل شهادت خود یعنی شیراز به خاک سپرده شدند.

این بزرگواران در راه سفر به خراسان از شهادت برادرشان (امام رضا علیه‌السلام) مطلع شدند و تصمیم گرفتند مدتی را مخفیانه در منزل یارانشان در شهر شیراز به سر ببرند؛ اما پس از مدتی مأموران حکومت عباسی از محل اقامتشان مطلع می‌شوند و به دستور مأمون، حاکم وقت به شهادت می‌رسند.

عکس های قدیمی حرم شاه‌چراغ

علت نام‌گذاری شاه‌چراغ برای این مکان مقدس چیست؟

مقبره این بزرگواران تا زمان امیر عضد الدوله دیلمی ناشناخته بود و محل دقیق آن را کسی نمی‌دانست. در زمان امیر عضد الدوله پیرزنی به نزد ایشان می‌رود و تعریف می‌کند که هر شب جمعه، هنگام خواندن قرآن نوری تا زمان طلوع خورشید بر مزار نزدیک خانه‌اش می‌تابد.

در ابتدا امیر این موضوع را باور نمی‌کند اما کنجکاوی‌اش نسبت به صحبت‌های این پیرزن باعث می‌شود تا فردی را مأمور کند و به او دستور دهد تا صحت حرف‌های پیرزن را بررسی کند.

در نهایت مقبره این بزرگان پیدا می‌شود و به دستور امیر عضد الدوله دیلمی آرامگاهی بر روی مزارشان ساخته می‌شود. پیرزن پس از شنیدن این خبر بی‌اختیار ۳ مرتبه فریاد می‌زند: «شاه! چراغ» و از آن به بعد آرامگاه این بزرگوار به شاه‌چراغ معروف شد.

عکس های حرم شاه‌چراغ

تاریخچه حرم شاه‌چراغ

همان‌طور که گفتیم اولین بنای آرامگاه شاه‌چراغ در سده ششم هجری، در دوره اتابکان فارس ساخته شد. مادر شاه شیخ ابواسحاق اینجو (پادشاه فارس)، در سال ۷۴۵ هجری قمری برای نوسازی و زینت بخشی هرچه بیشتر بارگاه شاه‌چراغ تلاش بسیاری انجام داد.

گفته می‌شود این بانوی بزرگوار در زمان حیات خود مدرسه‌ای وسیع در کنار آرامگاه شاهچراغ بنا کرد و وی تعداد زیادی از مغازه‌های اطراف حرم را وقف آستان مقدس حرم شاه‌چراغ شیراز نمود که این وقف باعث رونق و رشد کسب‌وکار منطقه شد.

امروزه در طرح گسترش صحن حرم دیگر این مغازه‌ها وجود ندارد و تخریب‌ شده‌اند و زمین آن‌ها به صحن زیارتگاه اختصاص داده‌شده است. از نکات قابل‌توجه دیگر می‌توان به این اشاره کرد که به دستور شاه اسماعیل صفوی در سال ۹۱۲ هجری قمری مرمت‌های بسیاری بر روی آرامگاه انجام گرفت که ۸۵ سال بعد، بیشتر آن در اثر زلزله تخریب شد.

اگرچه در طی سال‌ها زلزله‌ بخش‌های زیادی از حرم شاهچراغ را ویران کرد اما با کمک مردم و حاکمان وقت در زمان فتحعلی شاه قاجار و حسینعلی میرزا (حاکم فارس) مرمت و بازسازی‌های زیادی بر روی آن انجام گرفت.

در سال ۱۳۰۵ هجری قمری آینه‌کاری سقف و دیوارهای حرم شاه‌چراغ توسط استاد زین‌العابدین به‌طور کامل انجام شد. حرم شاه‌چراغ شیراز در زمان نادرشاه افشار بسیار توسعه یافت و بخش‌های زیادی به آن اضافه شد و به دستور نادرشاه در زیر سقف و گنبد حرم قندیل بزرگی آویزان شد.

جالب است بدانید که نادرشاه افشار قبل از جنگ با افغان‌ها و پس گرفتن شیراز از دست افغان‌ها، قول داده بود که اگر در جنگ پیروز شود، تمام تلاش خود را برای نوسازی و توسعه حرم شاه‌چراغ انجام دهد.

آینه کاری مفصلی بر دیوارهای داخل حرم در سال ۱۳۰۶ هجری قمری انجام گردید. آخرین گنبد قدیمی در سال ۱۳۳۶ برداشته شد و انجمن آثار ملی و اداره باستان‌شناسی فارس اولین گنبد فلزی را بر روی مقبره قراردادند.

حرم شاه‌چراغ در شیراز

شرح زیبایی وصف‌نشدنی شاه‌چراغ

مردم شیراز همواره احترام خاصی برای حرم شاه‌چراغ قائل هستند و زیارت این مکان معنوی، آرامشی ملکوتی و روحانی را برای زائران این بارگاه به ارمغان می‌آورد. آینه‌کاری‌ها و معماری بی‌بدیل این زیارتگاه، دل هر اهل ایمانی را می‌رباید و او را مجذوب خود می‌کند.

در ادامه سعی می‌کنیم تا بیشتر به معرفی معماری بنای این حرم مقدس بپردازیم.

حرم شاه‌چراغ در کجاست

ایوان‌های حرم شاه‌چراغ

اولین ایوان‌های این زیارتگاه در زمان علاءالدوله قاجار ساخته‌شده است. ابعاد این ایوان پس از توسعه، طولی معادل ۳۸٫۳۰ متر و عرض ۵٫۵ متر داشته است. این ایوان دارای ده ستون بوده و در بخش شرقی حرم قرار گرفته است.

سقف ایوان‌ها حرم با کاشی‌کاری‌های زیبا توسط هنرمندان ایرانی تزئین شده است که بر روی این ایوان‌ها نام‌های زیبای خداوند نوشته‌شده است.

حرم شاه‌چراغ آنلاین

گلدسته‌های حرم شاه‌چراغ

دو گلدسته در شمال و جنوب آرامگاه شاه‌چراغ ساخته‌شده است که از لحاظ معماری کاملاً شبیه به هم هستند با این تفاوت که بروی کاشی‌کاری‌های یکی از این گلدسته‌ها اسامی خداوند و بر روی گلدسته دیگر نام ائمه اطهار نگاشته شده است.

حرم شاه‌چراغ شیراز

گنبد حرم شاه‌چراغ

اولین گنبد بقعه‌ی حضرت شاه‌چراغ (ع) به دستور امیر مقرب والدین مسعود بن بدرالدین در سال ۶۲۳ هجری قمری ساخته شد. این گنبد یکی از زیباترین گنبدهای ساخته‌شده در اماکن مذهبی جهان است.

گنبدهای زیارتگاه شاهچراغ در طول تاریخ بارها بازسازی و مرمت‌شده‌اند، به‌عنوان‌مثال در سال‌های گذشته زلزله باعث شد تا این گنبد دوباره‌ ترمیم و بازسازی شود.

گنبد اولیه حرم که در سال ۶۲۳ هجری ساخته‌شده بود و در زمان فتحعلی شاه قاجار یعنی در سال ۱۲۴۶ تعمیر می‌شود و خطاطی و آینه‌کاری‌های زیبایی بر روی آن اضافه می‌شود.

در سال ۱۳۷۹ هجری قمری گنبد قدیمی برداشته می‌شود و گنبدی با اسکلت فلزی از جنس آهن بر روی پایه‌های گنبد قدیمی قرار می‌گیرد.

حرم شاه‌چراغ سایت

ضریح حرم شاه‌چراغ

در کتاب‌های تاریخی آمده است که در زمان فتحعلی شاه قاجار و در سال ۱۲۴۳ هجری قمری، ضریحی زیبا برای آرامگاه شاهچراغ ساخته‌ می‌شود که طول این ضریح ۳.۲۵ متر و عرض آن ۱.۷۵ متر بوده است.

چهار طرف ضریح شاهچراغ توسط هنرمندان آن زمان نقره‌کاری می‌شود و اشعاری به زبان عربی و فارسی بر روی ضریح کنده‌کاری‌ می‌گردد. ضریح امروزی این آرامگاه به‌طور کامل از نقره ساخته‌شده است و بالای آن با برگ‌هایی از جنس طلا تزئین‌ شده است. طول ضریح جدید ۳.۵۸ متر، عرض آن ۲.۲۶ متر و ارتفاع آن ۲.۹۲ متر است.

همچنین صندوق خاتم‌کاری شده بسیار زیبایی بر روی مرقد، در داخل ضریح قرار داده‌شده است که زیبایی خاصی به این مزار مقدس داده است. تزیینات سقف و ستون‌های بدنه‌ی داخلی ضریح مطهّر از جنس خاتم و چوب است و در سال ۱۳۸۲، خاتم‌کاری داخل این ضریح مطهّر در کارگاه آستان مقدس انجام‌شده است.

حرم شاه‌چراغ

صحن حرم شاه‌چراغ

در گذشته نه‌چندان دور بازار بین‌الحرمین، صحن هر کدام از حرمین مطهّر احمدی و محمدی (ع) را به یکدیگر متصل می‌کرد. در سال‌های بعد به دلیل طرح توسعه و عمران حرم شاه‌چراغ شیراز، صحن مطهر توسعه یافت و هر دو بارگاه مطهر هم‌اکنون صحن مشترکی دارند.

صحن فعلی مستطیلی شکل می‌باشد و مساحت آن حدود چهارده هزار مترمربع است. استادکاران آستان مقدّس حضرت شاه‌چراغ (ع) عملیات نماسازی رواق‌ها با آجر و کاشی‌کاری‌های حرم را انجام داده‌اند.

حرم شاه‌چراغ زنده

مسیر و نقشه حرم شاهچراغ شیراز

آدرس حرم شاه‌چراغ شیراز: فارس، شیراز، میدان احمدی، حرم مطهر شاه چراغ شیراز

حرم شاه‌چراغ در شمال شرقی شهر شیراز بنا گردیده است. اگر شما می‌خواهید از سمت جنوب هر به این حرم بروید باید خود را به بلوار ۹ دی برسانید و بعد میدان احمدی، از آنجا گلدسته‌ها و گنبد حرم مطهر پیدا هست.

همچنین شما میتوانید پس از ورود به حرم مطهر، جهت استراحت کوتاه مدت به مهمانسرای شاهچراغ نیز مراجعه نمائید.

حرم شاه‌چراغ در شب

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با بخش‌ها و قسمت‌های مختلف آرامگاه شاه‌چراغ شیراز آشنا کنیم و همچنین عکس شاهچراغ جدید را برای شما تهیه کنیم تا شما بتوانید راجع به این مکان تاریخی و مقدس اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

آیا شما تابه‌حال افتخار زیارت شاهچراغ را داشته‌اید؟

تجربیات خود را در رابطه با زیارت حرم‌های مقدس و کرامات شاهچراغ برای ما بنویسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.