لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 0 میانگین آرا: 0]

کلیسای سنت استپانوس جلفا کجاست و چگونه به آنجا برویم + تصاویر

استان آذربایجان شرقی یکی از استان‌های غربی کشور است که به واسطه طبیعت زیبا و جنگل‌های بی‌نظیر ارسباران همیشه مورد توجه علاقه‌مندان به گردشگری و طبیعت‌گردی بوده است.

در این استان زیبا و سرسبز، آثار تاریخی کم‌نظیری همچون روستای کندوان و مسجد کبود نیز وجود دارد که سالانه گردشگران زیادی برای دیدن  آن‌ها به این استان سفر می‌کنند.

در کنار تمامی این جاذبه‌های گردشگری ، در منطقه جلفای استان آذربایجان شرقی کلیسایی با قدمت طولانی به نام کلیسای سنت استپانوس وجود دارد.

این کلیسا در دوران مختلف تاریخی مورد توجه مردم و پادشاهان قرار بوده و هم اکنون نیز از کلیساهای مهم ارامنه محسوب می‌شود.

آنچه در ادامه این مقاله خواهید دید:

  • آشنایی با کلیسای سنت استپانوس
  • معماری جالب این کلیسای تاریخی
  • کتیبه سرخ رنگ کلیسا
  • کشف جسد حضرت یحیی در کلیسای سنت استپانوس
  • افتتاح موزه کلیسا
  • مسیر دسترسی، قیمت بلیت و ساعات بازدید از کلیسا

با مجله گردشگری پروازک همراه باشید تا سفری داشته باشیم به منطقه جلفای استان آذربایجان شرقی و شما را با بخش‌های مختلف این کلیسا و تاریخچه آن بیشتر آشنا کنیم.

فاصله جلفا تا کلیسای استپانوس

آشنایی با کلیسای سنت استپانوس

کلیسای سنت استپانوس دومین کلیسای مهم ارامنه بعد از قره کلیسا می‌باشد.

استپانوس مقدس یکی از هفت نفری است که مراسم تحلیف او توسط حواریون حضرت عیسی انجام گرفت و از مبلغان دین مسیحیت شد.

استپانوس مقدس در بین مسیحیان به عنوان سمبل پایداری در راه دین محسوب می‌شود و به او لقب ناخوتکا داده شده است. او اولین کسی بود که به خاطر خشم یهودیان سنگسار شد و به شهادت رسید. این واقعه در سال ۳۷ میلادی در اورشلیم اتفاق افتاد.

در واقع این کلیسا به مسیحیان شاخه گریگوری (از پیروان گریگور مقدس) تعلق دارد اما مورد احترام تمامی مسیحیان و تقریباً تمامی ادیان است.

در روز مشخصی از سال هزاران نفر از ارامنه در این کلیسا دور هم جمع می‌شوند تا مراسم خاصی را در این کلیسا به جای بیاورند.

کلیسای استپانوس در ۱۵ اسفند ماه سال ۱۳۴۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال ۲۰۰۸ نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

در نزدیکی کلیسای استپانوس در منطقه دره شام سه کلیسای دیگر نیز وجود دارد این کلیساها عبارت‌اند از:

  • کلیسای مریم مقدس
  • کلیسای گودرک مقدس
  • کلیسای چوپان

کلیسای سنت استپانوس در گذشته محلی برای انجام فرایض مذهبی و برگزاری کلاس‌های دینی، هنری و موسیقی نیز بوده است؛ و هنرمندانی برای تدریس و آموختن هنرهایی مانند نقاشی، سرود، خوشنویسی و… به این کلیسا می‌آمدند.

کلیسای سنت استپانوس در استان آذربایجان شرقی و در ۱۶ کیلومتری غرب جلفا در محلی به نام قزل وانک یا صومعه سرخ قرار دارد.

محوطه این کلیسا در دل کوه و در میان طبیعت زیبای میان منطقه مرزی جلفا و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

پلان کلیسای سنت استپانوس

معماری جالب این کلیسای تاریخی

این کلیسا توسط یک اسقف اعظم به نام جاثلیق هاکوب بنا شد و تکمیل ساخت و ساز آن تا سال ۱۶۵۵ میلادی طول کشید.

در سال‌های بعد بخش‌های دیگری به این کلیسا اضافه شد. این کلیسا در دوره قاجار مورد توجه عباس میرزا قرار گرفت و به دستور او این کلیسا مرمت و بازسازی شد.

عبادتگاه این کلیسا در زمینی به مساحت ۳۳۶ مترمربع ساخته شده است. در ورودی این کلیسا منبت‌کاری شده و تزئینات زیادی در ورودی این کلیسا قرار دارد؛ که برخی از این تزئینات مربوط به دوره عباس میرزا می‌باشد.

حجاری پایه‌ها، مقرنس‌کاری‌ها، طاق‌نماها و نیم ستون‌ها به قدری زیبا و دیدنی است که از شاهکارهای هنر حجاری به حساب می‌آید. این کلیسا شامل سه ساختمان اصلی به نام‌های نمازخانه، اجاق دانیال و برج ناقوس است.

محلیان این منطقه اعتقاد دارند که کلیسا به صورت یکپارچه و بدون وجود هیچ مانعی به صورت متصل به هم ساخته شده است و این نشانه یکپارچگی و اتحاد در دین مسیحیت است.

معماری کلیسای سنت استپانوس

کتیبه سرخ رنگ کلیسا

عباس میرزا ولیعهد ایران در دوره قاجاریه در سال ۱۸۳۰ میلادی روستای شام را از محبعلی بیک نخجوان خرید و آن را وقف کلیسا کرد. کتیبه‌ای بر در ورودی این کلیسا نصب شده که به این موضوع اشاره می‌کند. این کتیبه با خط نستعلیق و بر روی سنگی سرخ رنگ نوشته شده است.

کشف جسد حضرت یحیی در کلیسای سنت استپانوس

کارشناسان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۴ وقتی که مشغول مرمت این کلیسا بودند، بقایایی از استخوان قدیسین و حواریون مسیح را در آنجا کشف کردند که بنا بر تعدادی از روایات تاریخی در این محل نگهداری می‌شده است.

آن‌ها این استخوان‌ها را در میان دو طاق کلیسا پیدا کردند. همچنین علاوه بر این استخوان‌ها چند تکه چوب که متعلق به تابوت نگهداری این استخوان‌ها بود، چند تکه پارچه زرد و آجری، گل اخرا و دانه‌های کندر نیز از این مکان کشف شد.

اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال، بقایای این استخوان‌ها را ارزشمند خواند و اعلام کرد که احتمال دارد که این استخوان‌ها متعلق به حضرت یحیی باشد.

آدرس کلیسای سنت استپانوس

افتتاح موزه کلیسا

چند سال پس از یافتن این استخوان‌ها، موزه کلیسا افتتاح شد. در آن زمان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس طرح جامعی را برای گسترش و بازسازی محوطه کلیسا در نظر گرفت و بر لزوم سرمایه‌گذاری در این منطقه تأکید کرد.

موزه کلیسای سنت استپانوس در بخشی از ساختمان کلیسا قرار گرفته و در آن سفالینه‌های کشف‌شده از دره شام، چوپان و دیر استپانوس، انجیل‌های خطی با ارزش، سنگ‌قبرهای منقش و همچنین تعدادی سند که مربوط به این کلیسا است نگهداری می‌شود.

مرمت و تعمیر کلیسا که شامل برق‌رسانی، ساخت ویترین‌ها، نورپردازی، رطوبت‌زدایی، کف سازی تراس، رطوبت‌زدایی، عایق‌کاری و سنگ‌فرش کردن پشت‌بام بود از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شد.

موزه کلیسای سنت استپانوس

مسیر دسترسی، ساعات بازدید و قیمت بلیت

کلیسای سنت استپانوس در استان آذربایجان شرقی، ۱۶ کیلومتری غرب جلفا در محلی به نام قریه قزل وانک در نزدیکی روستای دره شام قرار دارد.

این کلیسا تا ارس حدود سه کیلومتر فاصله دارد و اگر با اتومبیل شخصیتان قصد سفر به این کلیسا را دارید باید به تبریز بروید. از تبریز تا جلفا حدود دو ساعت راه است. در جاده جلفا تابلوی راهنمای کلیسا را خواهید دید.

قیمت بلیت ورودی کلیسا برای ایرانی‌ها ۲۵۰۰ تومان است.

قیمت بلیت برای اتباع خارجی ۱۵۰۰۰ تومان است.

ساعت کاری کلیسای سنت استپانوس: ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

ساعت کار کلیسای سنت استپانوس

سخن آخر:

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی استان آذربایجان شرقی و منطقه جلفا بیشتر آشنا کنیم. به معرفی بخش‌های مختلف کلیسا و آنچه در زمان‌های مختلف در این کلیسا رخ داده پرداختیم.

تا اگر قصد سفر به این منطقه و بازدید از کلیسا را دارید تمام اطلاعات ضروری و لازم را در اختیار داشته باشید.

آیا تاکنون از کلیسای سنت استپانوس دیدن کرده‌اید؟

به نظر شما این کلیسا چه تفاوتی با سایر کلیساهای ایران دارد؟

تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.