لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 1 میانگین آرا: 5]

کاخ سعدآباد | تاریخچه و اطلاعات مهم‌ترین موزه‌های پایتخت ایران

کاخ‌موزه سعدآباد یکی از مکان‌های تاریخی و فرهنگی شهر تهران محسوب می‌شود که در شمال تهران قرار گرفته است. قدمت کاخ سعدآباد به دوره قاجار برمی‌گردد و این کاخ دیدنی و جذاب وسعتی در حدود ۱۱۰ هکتار دارد.

به دنبال انتخاب شدن تهران به‌عنوان پایتخت در دوره قاجاریه تمایل شاهان قاجار برای ساخت عمارت‌های ییلاقی در شمال تهران چند برابر شد.

کاخ سعدآباد یکی از کاخ‌هایی است که در این دوره ساخته شد. این مجموعه شامل کاخ‌ها، ساختمان‌ها و موزه‌های متعدد است که در شمالی‌ترین و خوش آب‌وهواترین منطقه تهران واقع‌شده است.

آنچه در ادامه این مقاله خواهید دید:

 • چرا کاخ سعدآباد ساخته شد؟
 • کاخ سعدآباد و باغ‌های زیبای اطراف آن
 • از سهراب سپهری تا ژول برتون در موزه هنرهای معاصر
 • عکس‌های خانوادگی اشرف پهلوی در موزه آلبوم‌های سلطنتی و اسناد سعدآباد
 • دفتر کار شاه ایران در کاخ سفید
 • آنچه در آشپزخانه مخصوص دربار اتفاق افتاده است
 • لیموژ، سور، باواریا، رزنتال در موزه ظروف سلطنتی
 • لباس‌های سلطنتی شاه و خانواده‌اش را در موزه پوشاک سلطنتی
 • آثار پرویز تناولی تا ماسک‌های چوبی آفریقایی در موزه هنر ملل
 • اقامتگاه همسر رضاخان و آثار استاد فرشچیان
 • اوج هنرهای ایرانی در کاخ‌ موزه سبز
 • مجموعه‌ای از سلاح‌ها و مدال‌های نظامی قاجاریه و پهلوی در موزه نظامی
 • اولین جهانگردان ایرانی در کاخ سعدآباد
 • مسیر دسترسی به کاخ‌موزه سعدآباد

با مجله گردشگری پروازک همراه باشید تا شما را با این کاخ‌موزه جذاب و دیدنی و بخش‌های مختلف آن بیشتر آشنا کنیم.

کاخ ملکه مادر سعد آباد

تاریخچه شکل‌گیری کاخ سعدآباد

در گذشته در شمال تهران روستاهای زیادی داشت و این منطقه به دلیل چشمه‌ها و قنات‌هایش بسیار سرسبز و خوش آب‌وهوا بود. شاهان قاجار پس از شناسایی یک منطقه خوش آب‌وهوا در نزدیکی دربند تصمیم به ساخت کاخ سعدآباد گرفتند.

پس از ساخت کاخ سعدآباد به‌ مرور زمان شمال تهران دچار تغییراتی شد و بناهای مختلفی در آن منطقه ساخته شد که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را داشتند.

خاندان اکبری پس از کودتای ۱۲۹۹ کاخ سعدآباد را به تصرف خود درآوردند. این کاخ مدت‌ها در اختیار این خاندان بود تا اینکه پس از سال‌ها با انجام تغییرات کلی و ساخت‌وسازهای متعدد این کاخ به اقامتگاه تابستانی رضاخان تبدیل شد.

در اطراف کاخ سعدآباد جنگل طبیعی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان‌هایی وجود دارند که هرکدام به‌نوعی به زیبایی این منطقه افزوده‌اند. امروزه کاخ سعدآباد یکی از مکان‌های زیبا و مهم پایتخت کشور محسوب می‌شود.

همچنین علاوه بر بناهای باقی‌مانده از دوران قاجار، ۱۴ کاخ به سبک‌های گوناگون معماری در این مجموعه ساخته شد که در ادامه شما را با این عمارت ها و کاخ‌ها بیشتر آشنا می‌کنیم.

کاخ سعدآباد

محوطه سعدآباد

محوطه این مجموعه از درختان فراوان و گیاهان زیبایی پوشیده شده است به‌طوری‌که توجه هر بازدیدکننده‌ای را به خود جلب می‌کند. دیدن این مجموعه در فصل بهار را به‌شدت به شما پیشنهاد می‌کنیم زیرا آب‌وهوای این منطقه در فصل بهار بسیار مطلوب است.

گونه‌های گیاهی و جانوری زیادی در این مجموعه وجود دارند و رودخانه دربند نیز از میان این باغ زیبا عبور می‌کند که تمامی این‌ها باعث به وجود آمدن مناظری تماشایی شده است.

در حاشیه رودخانه کاخ‌های ییلاقی با ساختاری خطی ساخته‌شده است که این کاخ‌ها به همراه حدود ۷۵۰۰ درخت، باغی بسیار زیبا را به وجود آورده است.

مجموعه کاخ سعدآباد از شمال با کوه‌های البرز و از جنوب با تجریش، از شرق با گلاب دره و از غرب با ولنجک همسایه است.

کاخ سبز سعدآباد

موزه هنرهای زیبا

کاخ اسود در جنوب مجموعه سعدآباد قرارگرفته است. این کاخ به دستور رضاخان در سال ۱۳۱۹ ساخته‌ شد و پس از تبعید رضاخان در سال ۱۳۲۰ این ساختمان نیمه‌کاره رها شد تا اینکه در سال‌های ۱۳۴۲-۱۳۴۳ به دستور محمدرضا پهلوی ساخت آن به اتمام رسید و در سال ۱۳۴۶ از آن به‌عنوان ساختمان وزارت دربار استفاده شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۶۴ به‌عنوان موزه هنرهای زیبا مورد بهره‌برداری قرار گرفت و آثار هنرمندان معاصر ایرانی همانند: سهراب سپهری، حسین کاظمی، ناصر اویسی، حسین محجوبی، فرامرز پیلارام، حسین زنده رودی، پروانه اعتمادی، نصرالله افجه‌ای و ابوالقاسم سعیدی در طبقه همکف این موزه در معرض دید علاقمندان قرار داده شد.

آثار موزه هنرهای معاصر

آثار نقاشان اروپایی قرن نوزدهم و بیستم میلادی همچون سالوادور دالی، جان فردریک هرینگ، پیتر گراهام، ایوان شیشکین، فرانسوا موزن و ژول برتون در طبقه اول موزه به نمایش گذاشته‌شده است که از شاخص‌ترین آثار این طبقه می‌توان دو اثر، صحنه زندگی اثر ژول برتون و جنگل کاج اثر ایوانویچ شیشکین را نام برد. سبک این هنرمندان بیشتر رئالیسم و ناتورالیسم بوده است.

آثار هنرمندان ایرانی متعلق به دوران صفوی، افشاریه، زندیه و قاجار که اغلب تصویر پادشاهان، زنان و مردان درباری است، در طبقه دوم موزه در معرض دید علاقه‌مندان قرارگرفته است.

همچنین آثاری از دوره زندیه نیز در این موزه نگهداری می‌شود همانند تصویری از علی بن ابی‌طالب و حسنین که متعلق به این دوره است و عقاید مذهبی مردم در آن زمان را نشان می‌دهد.

تصاویری از چهره شاهزادگان زند نیز در این مجموعه نمایش داده‌شده که کار نقاشان بنامی همچون محمدصادق، سید میرزا و میرزا بابا (از نقاشان معروف دربار کریم‌خان) است.

جالب است بدانید که تصویر تمام قدی از فتحعلی شاه قاجار نیز در این موزه وجود دارد که از آثار جذاب و دیدنی موزه به‌حساب می‌آید.

شماره تلفن موزه هنرهای زیبا: ۲۷۹۴۰۲۲۶-۰۲۱

قیمت بلیت موزه هنرهای زیبا: ۲۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

دیدنی های کاخ سعد آباد

موزه آلبوم‌های سلطنتی و اسناد سعدآباد

یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های مجموعه سعدآباد، موزه آلبوم‌های سلطنتی و اسناد سعدآباد است که تصاویر، صداهای ضبط‌ شده، فیلم‌ها و اسناد نوشتاری مربوط به دوره پهلوی در آن نگهداری می‌شود.

این بنا در یک طبقه، با ۴۸۰ مترمربع زیربنا و یک زیرزمین بزرگ، ساخته شده است که درمجموع دارای ۹ اتاق و دو سالن است.

این ساختمان درگذشته به‌عنوان ساختمان فرماندهی اطلاعات گارد شاهنشاهی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. گارد شاهنشاهی وظیفه کنترل و نظارت کامل بر تمامی رفت‌وآمدها و ورود و خروج وسایل و … را بر عهده داشت و مهم‌ترین مرکز تأمین امنیت ساکنان آن بود.

در بخش‌های مختلف این موزه مجموعه نفیسی از آلبوم‌های دوره پهلوی اول و دوم به همراه اسناد اتفاقات و وقایع روزمره سعدآباد را می‌بینید.

وقایع و رویدادهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی ایران و سایر کشورهای دیگر از ۱۳۰۰ خورشیدی تا سال ۱۳۵۷ در آلبوم‌های این مجموعه نگهداری می‌شود.

از قدیمی‌ترین آلبوم‌های این موزه، آلبوم برگزاری جشن چهارمین سال تاج‌گذاری رضاشاه در سال ۱۳۰۸ خورشیدی است و آخرین آلبوم مربوط به اوایل سال ۱۳۵۷ است که عکس‌های اشرف پهلوی و خانواده‌اش در آن قرار دارد.

تماشای این آلبوم‌ها باعث می‌شود تا با بخش‌های مختلف سعدآباد مانند کاخ‌ها و بناهای مختلف، باغ، باغ‌وحش کوچک سعدآباد، ساختمان بولینگ و بیلیارد و … که در گذشته وجود داشت آشنا شوید.

شماره تلفن مستقیم: ۲۷۹۴۰۵۲۵-۰۲۱

قیمت بلیت موزه آلبوم‌های سلطنتی: ۲۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

کاخ سعد آباد در پاییز

 کاخ‌موزه ملت

یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های مجموعه سعدآباد، کاخ‌موزه ملت است که به دلیل نمای سفید رنگ این ساختمان از آن به‌عنوان کاخ سفید نیز یاد می‌شود.

ساخت بنای کاخ‌موزه ملت در سال‌های ۱۳۱۰- ۱۳۱۵ خورشیدی انجام شد و از این کاخ به‌عنوان اقامتگاه تابستانی محمدرضا پهلوی و همسرش استفاده می‌شد.

کاخ سفید شامل ۵۴ واحد مختلف و ۱۰ تالار بزرگ است و معماری به‌کار رفته در این کاخ تلفیقی از هنر ایرانی و اروپایی است.

آثار و دیدنی‌های که در این کاخ وجود دارد عبارت است از:

 • شاهکار هنر سنگ در نمای بیرونی و داخلی کاخ
 • کلکسیون ظروف مارک رزنتال و کریستال‌های موزر در تالار غذاخوری طبقه همکف
 • نقاشی‌های دیواری سبک یونان باستان در اتاق انتظار
 • اوج زیبایی هنر گچ‌بری در تالارهای تشریفات و دفتر کار شاه
 • تولیدات کارخانه کریستین، دیور در اتاق‌خواب فرح دیبا
 • بزرگ‌ترین فرش و لوسترها و مجموعه‌ای از ظروف بالغ‌بر ۵۰۰ قطعه در تالار غذاخوری طبقه دوم
 • مجموعه وسایل بازی شامل میز اسنوکر ساخت کارخانه کوکس و یمان (انگلیس) در سالن بیلیارد
 • درخت نخل نقره‌ای و گلدان طلایی در مجموعه آثار موجود در تالار تشریفات
 • مجسمه برنزی با نام «قابیل از شکار برمی‌گردد” در اتاق‌خواب شاه که در دوران پهلوی دوم به مناسبت قرارداد الجزایر (بین ایران و عراق) در سال ۱۹۷۵ از طرف بومدین -رئیس‌جمهور وقت الجزایر- به هردو کشور اهدا شد.

قیمت بلیت موزه آشپزخانه سلطنتی: ۲۵۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۱۵۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

ساعات بازدید از کاخ سعدآباد

موزه آشپزخانه سلطنتی

موزه آشپزخانه سلطنتی در قسمت مرکزی باغ سعدآباد قرارگرفته و مساحت آن ۸۰۰ مترمربع است. این آشپزخانه در اختیار کاخ سفید بوده و نیازهای روزمره ساکنان و مهمانان آن را برطرف می‌کرده است.

آشپزهای این آشپزخانه به‌صورت کاملاً اختصاصی در اختیار شاه، فرح و فرزندان آن‌ها بوده‌اند و حتی آن‌ها را در مسافرت‌های داخلی و خارجی نیز همراهی می‌کردند.

بخش‌ها و تالارهایی هستند که هم‌اکنون در موزه وجود دارند.

 • سالن مرکزی آشپزخانه (شامل نمایش تجهیزات و ظروف)
 • اتاق سردخانه (یخچال‌های صنعتی)
 • گالری نمایش اتاق غذاخوری آشپزها
 • گالری نمایش اشیای کاربردی در آشپزخانه سلطنتی

شماره تلفن مستقیم موزه آشپزخانه سلطنتی: ۲۷۹۴۰۳۹۵-۰۲۱

قیمت بلیت موزه آشپزخانه سلطنتی: ۲۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

موزه آشپزخانه سلطنتی

موزه ظروف سلطنتی

در بین سال‌های ۱۳۱۵ تا ۱۳۱۸ در شرق مجموعه سعدآباد به دستور رضاشاه پهلوی این بنا ساخته شد و محل اقامت اشرف پهلوی بوده است.

در سال ۱۳۵۰ به دستور اشرف پهلوی این ساختمان در مساحتی حدود ۲۶۰۰ مترمربع با ۱۸۰۰ متر زیربنا بازسازی شد؛ و طراحی داخلی آن به سبک فرانسوی و نمای خارجی پوشیده از سنگ مرمر سفید شد.

در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۴ این ساختمان تغییر کاربری داد و از آن به‌عنوان موزه ظروف استفاده شد و در حال حاضر بیش از ۵۰۰ قطعه ظرف و اشیای تزئینی که اغلب توسط کارخانه‌های معتبر دنیا نظیر لیموژ، سور، باواریا، رزنتال و… ساخته‌ شده‌اند، در این موزه نگهداری می‌شوند.

ظروف نگهداری شده در این موزه به سه دسته کلی ظروف قاجار، پهلوی دوم و ظروف اهدایی تقسیم‌ شده‌اند.

شماره تلفن مستقیم موزه ظروف سلطنتی: ۲۷۹۴۰۵۱۷-۰۲۱

قیمت بلیت موزه ظروف سلطنتی: ۲۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

ظروف سلطنتی سعدآباد

موزه پوشاک سلطنتی

ساختمان موزه پوشاک سلطنتی در سال‌های ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ ساخته شد. این ساختمان که قدمت آن به دوره رضاشاه بازمی‌گردد حدود ۲۶۰۰ مترمربع مساحت دارد که در دوطبقه و یک زیرزمین ساخته‌شده است. این ساختمان بعدها در اختیار شمس پهلوی (خواهر شاه) قرار گرفت.

شمس پهلوی در سال ۱۳۴۲ به مهرشهر کرج نقل‌مکان کرد. پس‌ازآن این ساختمان به محل نگهداری اشیا و ظروف قیمتی، شامل هدایای خارجی شاه تبدیل شد و از این ساختمان به‌عنوان موزه اختصاصی هدایای سلطنتی استفاده شد.

تا اینکه در بهمن‌ماه ۱۳۸۸ کاربری موزه تغییر کرد و در ابتدا با نام موزه تاریخ معاصر و سپس به‌عنوان موزه پوشاک سلطنتی افتتاح شد.

در طبقه اول این موزه عکس‌های مختلفی از دوره قاجار، دو عدد لوستر مربوط به زمان شمس پهلوی، تابلوهای معرفی موزه و سیر تحول پوشاک در دوره قاجار، تصاویر متعددی از شاهزادگان و رجال قاجار با البسه دوره قاجار نگهداری می‌شود.

همچنین در بخش شنیداری و دیداری، فیلم مستندی در رابطه با سیر تحول پوشاک از دوره قاجار تا پهلوی دوم نمایش داده می‌شود که اطلاعات بسیار خوبی را به بازدیدکنندگان منتقل می‌کند.

خرید اینترنتی بلیط کاخ سعد آباد

مجموعه‌ای از پوشاک دوره اول و دوم قاجار، نقاشی‌هایی از لباس‌های دوره اول قاجار و همین‌طور پوشاک زنان همانند:

 • آرخالق ها
 • شلیته‌ها
 • چاقچورها
 • کت‌های بلند زنانه
 • پاپوش‌های زنانه شامل ارسی‌ها، کو مخ ها، صندل‌ها و کفش‌ها

پوشاک مردانه مانند:

 • سرداری‌ها
 • کلیچه ها
 • کت‌ها
 • عباها
 • قباها
 • گیوه‌های مردانه

و همچنین معرفی پوشاک اقوام مختلف و معرفی دوخت‌های سنتی دوره قاجار، بلوچی دوزی، رشتی دوزی، ممقان دوزی و … در این موزه نگهداری می‌شود.

کاخ سعدآباد کجاست

در طبقه دوم موزه نیز عکس‌های خانوادگی محمدرضا پهلوی از جمله عکس‌هایی از محمدرضا پهلوی و فوزیه همسر اولش در لباس‌های متفاوت تشریفاتی نگهداری می‌شود.

شماره تلفن موزه پوشاک سلطنتی: ۲۷۹۴۰۴۳۱-۰۲۱

قیمت بلیت موزه پوشاک سلطنتی: ۲۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

نقشه تهران کاخ سعد آباد

موزه هنر ملل

فرح دیبا در سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۵ با انجام یک سری تغییرات اساسی در این ساختمان این موزه را راه‌اندازی کرد.

 تابلوهای هنرمندان مشهور ایرانی که در این موزه در معرض نمایش گذاشته شده اند عبارتند از:

 • سهراب سپهری
 • فرامرز پیلارام
 • لیلی متین دفتری
 • ایران درودی
 • حسین زنده رودی
 • بهجت صدر
 • مسعود عربشاهی
 • معصومه سیحون
 •  پرویز تناولی

همین‌طور آثاری از هنرمندان مشهور خارجی نیز در این موزه به نمایش درآمده‌اند مانند:

 • برنارد بوفه از فرانسه
 • هربرت بایر از اتریش
 • فرناند لژه از فرانسه
 • مک آووی از آمریکا
 • مارک شاگال از فرانسه
 • سزار بالداچینی از فرانسه
 • یاکوف آگام از آمریکا

از دیگر آثاری که در این موزه نگهداری می‌شود:

 • ماسک‌های چوبی آفریقا
 • سفال‌های باستانی تمدن مایا در آمریکای جنوبی
 • مجسمه‌های چوبی از آسیای جنوب شرقی و..

شماره تلفن مستقیم: ۲۷۹۴۰۲۴۸-۰۲۱

قیمت بلیت موزه هنر ملل: ۲۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

آدرس دقیق کاخ سعدآباد

 موزه استاد فرشچیان

ساختمان این موزه در دوره قاجار ساخته‌شده است و مساحتی در حدود ۶۰۰ مترمربع دارد که زمانی نیز محل اقامت رضاشاه و همسر چهارمش ملکه عصمت بود.

این ساختمان در سال ۱۳۸۰ به‌عنوان موزه استاد فرشچیان مورد بهره‌برداری قرار گرفت و امروزه ۵۰ اثر از نقاشی‌های استاد محمود فرشچیان در این موزه نگهداری می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن این آثار به این موزه مراجعه کنند.

شماره تلفن موزه استاد فرشچیان: ۲۷۹۴۰۲۷۴-۰۲۱

قیمت بلیت موزه استاد فرشچیان: ۲۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

موزه استاد فرشچیان

 کاخ‌موزه سبز

یکی از زیباترین بناهای ایرانی که در مجموعه سعدآباد قرارگرفته است، کاخ سبز است. درگذشته این کاخ به کاخ شهوند نیز معروف بوده است. کاخ سبز سعدآباد اولین کاخی است که در مجموعه سعدآباد ساخته‌شده‌ است و مدتی نیز در زمان پهلوی از این کاخ استفاده می‌شده است.

رضاخان در سال ۱۳۰۱ این کاخ را که در نیم‌طبقه ساخته بود از علیخان والی به مبلغ ۷ هزار تومان خرید و میرزا جعفرخان معمارباشی توانست بدون ویران کردن بنای اولیه پس از هفت سال کاخ تابستانی رضاخان را بسازد.

سنگ‌های سبز کمیابی در نمای این ساختمان استفاده‌شده است که این سنگ‌ها از معادن خمسه زنجان استخراج‌شده است و علت نام‌گذاری این کاخ نیز به دلیل همین سنگ‌های سبز رنگ است.

آیینه‌کاری، گچ‌بری، حجاری، تذهیب، خاتم‌کاری و استفاده از هنرهای ایرانی در تزئینات این کاخ به زیبایی هر چه بیشتر آن کمک کرده است.

افراد سرشناسی همچون ملک حسین و کنستانتین (پادشاه سابق یونان) مدتی در این کاخ ساکن بوده‌اند.

شماره تلفن کاخ‌موزه سبز: ۲۷۹۴۰۳۰۳-۰۲۱

قیمت بلیت کاخ‌موزه سبز: ۲۵۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۱۵۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

کاخ سبز

موزه اتومبیل‌های سلطنتی

موزه اتومبیل یکی از جذاب‌ترین موزه‌های مجموعه سعدآباد است که علاقه‌مندان به اتومبیل می‌توانند اتومبیل‌های منحصربه‌فرد و کلاسیک را در آنجا مشاهده کنند. این موزه در ۹ دی‌ماه ۱۳۹۱ برای بازدید عموم افتتاح شد.

تعدادی از ماشین‌های ساخته‌شده توسط شرکت‌های خودروسازی معروف جهان در این موزه به نمایش گذاشته‌شده است. این موزه تنها موزه‌ای است که همه اتومبیل‌هایی که در آن نگهداری می‌شود اتومبیل‌های سلطنتی و متعلق به دوران پهلوی است.

برخی از اتومبیل‌هایی که در این موزه نگهداری میشوند.

 • سه دستگاه رولز رویس
 • یک دستگاه خودروی اسپید باگی
 • پنج دستگاه بنز
 • شش دستگاه موتورسیکلت
 • یک دستگاه اسنوموبیل
 • یک دستگاه کالسکه

یکی از زیباترین و کمیاب‌ترین اتومبیل‌های کلاسیک جهان یعنی مرسدس بنز اس ال ۳۰۰ در این موزه نگهداری می‌شود. این اتومبیل زیبا و جذاب متعلق به فرح دیبا بوده است. گالری رولزرویس و گالری بنز از بخش‌های جذاب این موزه محسوب می‌شوند.

از دیگر اتومبیل‌های دیدنی این موزه مرسدس بنز ۶۰۰ است که این اتومبیل متعلق به محمدرضا پهلوی بوده است. این مرسدس بنز دارای سیستم تنظیم ارتفاع هیدرولیک، شیشه و صندلی‌های برقی، سان روف، کولر، ۸ سیلندر و گیربکس اتوماتیک و وزن آن حدود ۶ تن است.

شماره تلفن موزه اتومبیل‌های سلطنتی: ۲۷۹۴۰۳۹۹-۰۲۱

قیمت بلیت موزه اتومبیل‌های سلطنتی: ۲۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

موزه اتومبیل های سلطنتی

موزه برادران امیدوار

ساختمان دیگری در شمال غربی سعدآباد ساخته‌شده است که مربوط به دوره قاجار می‌باشد. نمای این ساختمان دارای گچ‌بری‌های فراوان و قرمزرنگ است. در سال ۱۳۸۲ از این ساختمان به‌عنوان موزه برادران امیدوار بهره‌برداری شد.

برادران امیدوار به‌عنوان اولین جهانگردان ایرانی شناخته می‌شوند و آثاری از این دو برادر در این موزه نگهداری می‌شود.

عیسی و عبدالله امیدوار به ترتیب در سال ۱۳۰۸ و ۱۳۱۱ در تهران به دنیا آمدند. عیسی امیدوار علاقه شدیدی به کوهنوردی داشت او به قله‌های مرتفع ایران صعود می‌کرد تا بتواند به مشاهده و شناخت ابزارآلات انسان‌های غارنشین بپردازد.

در این موزه تصاویری از قبیله آدم‌خوارها، ابزارآلات و وسایل قبایل انسان‌های اولیه نگهداری می‌شود. اگر علاقه‌مند به جهانگردی هستید توصیه می‌کنیم بازدید از این موزه را در اولویت‌های خود قرار دهید.

اولین یکشنبه هر ماه می‌توانید با عیسی امیدوار در این موزه ملاقات کنید و با او هم‌صحبت شوید.

شماره تلفن مستقیم موزه برادران امیدوار: ۲۷۹۴۰۳۰۶-۰۲۱

قیمت بلیت موزه برادران امیدوار: ۲۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

موزه برادران امیدوار

 موزه نظامی

تعدادی از ادوات نظامی در بخشی از مجموعه سعدآباد قرار دارد که هنگام ورود به این مجموعه توجه همگان را به خود جلب می‌کند.

در سال ۱۳۱۷ ساختمان این موزه با زیربنایی حدود ۳۰۰۰ مترمربع در دونیم طبقه و برای تاج‌الملوک همسر دوم رضاشاه و مادر محمدرضا شاه ساخته شد.

این بنا در سال‌های ۱۳۵۱-۱۳۵۲ بازسازی شد و شهرام پسر اشرف پهلوی مدتی در این ساختمان سکونت داشت. این کاخ بعد از سکونت شهرام فرزند اشرف پهلوی به کاخ شهرام معروف شد.

از دوره قاجاریه جمع آوری سلاح‌های نظامی مورد توجه پادشاهان قرار گرفت. شاهان قاجار ادوات و سلاح‌های نظامی را به صورت نمایشگاهی برای بازدید مقامات داخلی و خارجی در معرض نمایش قرار می‌دادند.

در گذشته فقط مقامات و سران ارتش ایران و کشورهای خارجی اجازه بازدید از این موزه را داشتند؛ اما هم‌اکنون بازدید از این موزه برای عموم علاقه‌مندان امکان‌پذیر است.

موزه اسلحه های سلطنتی

بخش‌های مختلف این موزه عبارت‌اند از:

 • سالن پوشاک ادوار مختلف ارتش ایران
 • سالن سلاح‌های سرد
 • سالن مدال و نشان‌های ارتش و سلاح‌های گرم اهدایی به سران ارتش
 • سالن سلاح‌های سبک و سنگین
 • سالن سلاح‌های خارجی با قدمت طولانی

شماره تلفن موزه نظامی سعدآباد: ۲۷۹۴۰۳۳۲-۰۲۱

قیمت بلیت موزه نظامی سعدآباد: ۲۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

نکته: موزه نظامی سعدآباد تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

لباس های نظامی موزه سعدآباد

مسیر دسترسی به مجموعه کاخ‌های سعادت‌آباد

وسیله نقلیه عمومی: با متروی خط ۱ به آخرین ایستگاه آن (تجریش) بیایید همچنین با استفاده از اتوبوس های خطوط مختلف نیز میتوانید به میدان تجریش بیایید.

در میدان قدس (جنب ایستگاه مترو) و میدان تجریش (ابتدای خیابان جعفری) با تاکسی می‌توانید به میدان دربند برسید.

آدرس ورودی زعفرانیه: استان تهران، شهر تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

آدرس ورودی دربند: استان تهران، شهر تهران، میدان تجریش، خیابان شهید جعفری، ضلع جنوبی میدان دربند

پیشنهاد: اگر می‌خواهید با وسایل نقلیه عمومی به سعدآباد بروید، بهترین گزینه برای شما ورودی دربند است. اما اگر از اتومبیل شخصی‌تان استفاده می‌کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از ورودی زعفرانیه وارد سعدآباد شوید چون جای پارک بیشتری در این بخش پیدا خواهید کرد.

 

ساعت بازدید کاخ سعدآباد

همه روزه ساعت ۹ تا ۱۹

فروش بلیت تا ساعت ۱۷

 

تماس با مجموعه سعدآباد

شماره تلفن مستقیم مجموعه سعدآباد: ۲۲۷۵۲۰۳۱-۰۲۱

کد پستی مجموعه سعدآباد: ۱۹۸۹۶۴۳۹۳۶

برای مشاهده آدرس دقیق کاخ سعدآباد در نقشه گوگل کلیک کنید.

موزه پوشاک سلطنتی

سخن آخر:

در این مقاله به شمال پایتخت سفر کردیم و با دیدنی های کاخ سعدآباد بیشتر آشنا شدیم. ساکنین گذشته این مجموعه دیدنی و جذاب را شناختیم و در مورد تاریخچه ساخت هر کدام از این کاخ‌ها اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم. امیدواریم تمام اطلاعات لازم و ضروری در مورد این مجموعه را با مطالعه این بخش بدست آورده باشید.

آیا شما هم تا به حال از مجموعه سعدآباد دیدن کردید؟

شما چه اطلاعاتی راجع به این مجموعه دارید؟ آن‌ها را با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.