لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 1 میانگین آرا: 3]

تخت جمشید یا پارسه | دو روایت متفاوت از تاریخ کهن ایران

ایران کشوری با تمدن و تاریخ طولانی است. در طول تاریخ همواره حکومت‌هایی وجود داشته‌اند که با احداث یک بنا اثری ماندگار از شکوه و جلال خود به‌جای گذاشته‌اند.

یکی از این آثار تاریخی غرورآفرین که متعلق به امپراتوری عظیم سلسله هخامنشیان است، در شهر شیراز قرار دارد. این اثر تاریخی تخت جمشید یا پارسه نام دارد که قطعاً یکی از با ارزش‌ترین نمادهای تاریخ بشر محسوب می‌شود.

آنچه در ادامه این مقاله خواهید دید:

 • چرا تخت جمشید در مرودشت شیراز ساخته شد؟
 • پادشاهان هخامنشی و نقش آنان در ساخت تخت جمشید
 • تخت جمشید و مقبره پادشاهان هخامنشی
 • آنچه باید در مورد تخت جمشید بدانید
 • موزه پاسارگاد | قدیمی‌ترین ساختمان موزه ایران
 • روایتی نو از تخت جمشید در برنامه نور و صدا
 • مسیر و نحوه دسترسی به مجموعه تاریخی پاسارگاد

با مجله گردشگری پروازک همراه باشید تا اگر می‌خواهید بازدید از تخت جمشید را جزء برنامه‌های سفر خود به شیراز قرار دهید مطالب ضروری و مفید قبل از سفر را به دست آورید.

معماری تخت جمشید

چرا تخت جمشید در مرودشت شیراز ساخته شد؟

چه چیزی باعث شده است تا این منطقه برای ساخت بزرگ‌ترین امپراتوری جهان انتخاب شود؟

چرا داریوش بزرگ (پادشاه هخامنشی) تصمیم گرفت تا تخت جمشید یا پارسه را در مرودشت بسازد؟

هزاران سال قبل از حکومت هخامنشیان، انسان‌های دوره میان‌سنگی، نزدیک رودها و دشت‌های سرسبز را برای سکونت انتخاب می‌کردند.

بررسی‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهد که در آن دوره منطقه مرودشت کنونی یک منطقه آباد و سرسبز بوده و شاخه‌ای از رود “پلوار” نیز از میان آن عبور می‌کرده است.

هزاران سال بعد، زمانی که کوروش کبیر توانست مادها را شکست ‌دهد، این منطقه مورد توجه او قرار می‌گیرد و زمانی که تصمیم می‌گیرد تا شهری برای امپراتوری خود بسازد به این دشت سرسبز و پهناور برمی‌گردد و شهر پاسارگاد را در آن احداث می‌کند.

تحقیق در مورد تخت جمشید

پادشاهان هخامنشی و نقش آنان در ساخت تخت جمشید

کمبوجیه پسر کوروش کبیر پس از سی سال حکمرانی پدرش به پادشاهی کشور پارسه رسید. پس از مرگ کمبوجیه، داریوش بزرگ به کمک حکومت مادها به قدرت رسید و دستور داد تا اولین بناهای شهر پاسارگاد ساخته شود. داریوش توانست حکومت هخامنشی را از مغ‌ها پس بگیرد و حدود سی‌وشش سال بر ایران حکومت کند.

خشایارشاه فرزند داریوش اول و نوه دختری کوروش نیز توانست بیست سال بر ایران حکومت کند. پس از او پادشاهان دیگری بر مسند قدرت آمدند. اردشیر اول به مدت ۴۳ سال، داریوش دوم به مدت ۲۰ سال، اردشیر دوم ۴۴ سال، اردشیر سوم ۲۱ سال و داریوش سوم ۶ سال توانستند بر ایران حکمرانی کنند.

دوران حکومت هخامنشیان بر ایران، پس از حمله اسکندر کبیر یا اسکندر مقدونی به پایان رسید.

تاریخچه تخت جمشید

تخت جمشید و مقبره پادشاهان هخامنشی

آرامگاه کوروش بزرگ یکی از مشهورترین مقبره‌هایی است که در این مکان تاریخی واقع ‌شده است. اکثر بازدیدکنندگان از این مقبره به‌عنوان بنایی باشکوه و غرورآفرین یاد می‌کنند.

آرامگاه کوروش کبیر با مساحت ۱۵۶ مترمربع و ارتفاع ۱۱ متر بنایی ساده اما باشکوه دارد. این آرامگاه پس از گذشت ۲۵ قرن هنوز در دشت مرغاب پابرجاست و اکثر بازدیدکنندگان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

آرامگاه پادشاهان بزرگ هخامنشی همچون داریوش بزرگ، خشایارشاه، اردشیر یکم و داریوش دوم در نقش رستم قرار دارد. نقش رستم در فاصله شش و نیم کیلومتری تخت جمشید قرارگرفته است.

دو آرامگاه دیگر که متعلق به اردشیر دوم و اردشیر سوم است نیز در این منطقه وجود دارد که این مقبره‌ها در دامنه کوه رحمت و مشرف‌ به تخت جمشید قرار گرفته‌اند.

یک آرامگاه نیمه‌کاره نیز در جنوب پارسه قرار گرفته است که بعضی از باستان شناسان معتقدند این آرامگاه متعلق به داریوش سوم است.

تخت جمشید قبل از ویرانیآنچه باید در مورد تخت جمشید بدانید.

فردوسی شاعر معروف حماسه‌سرا در شاهنامه چندین بار از اورنگ جمشید یاد کرده است و در وصف آن شعرهایی سروده است. با مطالعه این اشعار متوجه می‌شویم که اورنگ جمشید بسیار شبیه به پارسه یا تخت جمشید امروزی است.

صدها سال پس از حمله اسکندر و اعراب به ایران، درست زمانی که یاد و خاطره‌ای از حکومت هخامنشی در ذهن کسی باقی نمانده بود. مردمی که از کناره‌های خرابه‌های تخت جمشید عبور می‌کردند، تصاویر حکاکی شده و نوشته‌هایی بر روی سنگ‌ها می‌دیدند؛ اما چون نمی‌توانستند خط میخی را بخوانند فکر می‌کردند که این مکان همان اورنگ جمشید است.

به همین دلیل این مکان در میان مردم به تخت جمشید معروف شد؛ اما پس از اینکه باستان شناسان موفق شدند کتیبه‌هایی که در این مکان قرار داشت را بخوانند متوجه شدند که نام اصلی این مکان پارسه است.

حکایت در مورد تخت جمشید

موزه پاسارگاد | قدیمی‌ترین ساختمان موزه ایران

قدیمی‌ترین بنایی که در ایران به‌عنوان موزه از آن استفاده می‌شود، موزه پاسارگاد است. موزه پاسارگاد شامل یک تالار، یک ایوان و دو گالری است. آثار زیر را در این موزه می توانید ببینید:

 • مهره‌های دوره هخامنشی با رنگ‌های و اندازه‌های مختلف
 • خنجر، شمشیر، سرنیزه، پیکان، قرقره بالابر فلزی
 • ظروف، گلدان و هاون سنگی
 • پنجه و سرشیر از سنگ لاجورد
 • کتیبه حرم خشایارشا با ترجمه به زبان فارسی و انگلیسی
 • چشم گاو و گوش گاو سنگی
 • پرده‌های سوخته تخت جمشید
 • زینت‌آلات طلا و نقره و…

موزه پاسارگاد یا بنای کاخ ملکه، روز جهانی موزه در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۱ برای بازدید عموم علاقه‌مندان افتتاح شد.

بهترین زمان بازدید از موزه تخت جمشید: شما می‌توانید در شش ماه اول سال همه‌روزه از ساعت ۷ تا ۱۹ و در شش ماه دوم از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۷ از این موزه بازدید کنید.

هزینه بازدید از موزه تخت جمشید: قیمت هر بلیت برای گردشگران ایرانی ۳۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۲۰۰۰۰ تومان است.

موزه تخت جمشید

روایتی نو از تخت جمشید در برنامه نور و صدا

شما می‌توانید به شکلی متفاوت از تخت جمشید دیدن کنید. همچنین اگر از علاقه‌مندان به تاریخ دوره هخامنشی هستید برای درک عظمت و شکوه این بنای تاریخی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در برنامه نور و صدا شرکت کنید.

این برنامه شامل نورپردازی ویژه‌ای است که شما می‌توانید بر روی پرده نمایش به تماشای تمدن عظیم هخامنشی بنشینید و به صدای راهنمایان گوش کنید.

به خاطر داشته باشید که برای شرکت در این برنامه حدود یک ساعت قبل از شروع برنامه باید بلیت تهیه کنید.

زمان اجرای برنامه: ایام نوروز هر شب، از اول خرداد تا آخر شهریور پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها

ساعت اجرای برنامه: ۲۰:۳۰

زمان تهیه بلیت: ۱ ساعت قبل از شروع برنامه‌

هزینه: ۳۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۲۰۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

نکته ۱: برای گروه‌ها در سایر روزها نیز امکان اجرای برنامه وجود دارد.

نکته ۲: برنامه در فضای باز اجرا می‌شود که به دلیل شرایط آب و هوایی در شش ماه دوم سال اجرا نمی‌شود.

کاخ ملکه تخت جمشید

مسیر و دسترسی پاسارگاد

آدرس تخت جمشید: استان فارس، شهرستان مرودشت، مجموعه تخت جمشید

ماشین شخصی: از شهر شیراز و از طریق جاده می‌توانید به شهرستان مرودشت و تخت جمشید برسید. طول این مسیر ۵۰ کیلومتر بوده و در محور شیراز-اصفهان واقع‌شده است.

حمل‌ونقل عمومی: اگر ماشین شخصی ندارید می‌توانید با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی از مسیر شیراز به مرودشت عبور کنید. مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌های بین‌شهری که در پایانه شهید کار اندیش شیراز شما را به مجموعه پارسه می‌رسانند.

تورهای گردشگری: آژانس‌های مسافرتی و هتل‌های زیادی هستند که برای بازدید از تخت جمشید و پاسارگاد تور برگزار می‌کنند. شما می‌توانید با ثبت‌نام در این تورها و پرداخت هزینه از این برنامه‌ها بهره ببرید.

تخت جمشید شیرازسخن آخر:

سازه تخت جمشید نماد عظمت و شکوه و افتخار ما ایرانیان است، هر ایرانی باید از این شهر باستانی حداقل یک‌بار دیدن کند تا با تاریخ و سرگذشت اجداد و نیکان خود بیشتر آشنا شود.

به نظر شما حیرت‌انگیزترین سازه این امپراتوری عظیم چه بوده است؟

تجربیات خود را از سفر به به پارسه استان فارس با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.