لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 0 میانگین آرا: 0]

میدان نقش‌جهان اصفهان و ۴ بنای تاریخی اطراف آن + تصاویر و آدرس

اصفهان یکی از شهرهای تاریخی و مهم ایران است که در دل خود بناها و عمارت‌های تاریخی زیادی را جای داده است. بعضی از این بناها به‌گونه‌ای خاص و منحصربه‌فرد هستند که در دنیا مشهورند و گردشگران زیادی برای دیدن آن‌ها به اصفهان سفر می‌کنند.

یکی از این آثار تاریخی میدان نقش‌جهان اصفهان است که در اطراف آن بناهای تاریخی دیگری نیز وجود دارد که در ادامه قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم.

آنچه در ادامه این مقاله خواهید دید:

 • میدان نقش‌جهان اصفهان
 • کاخ عالی‌قاپو
 • مسجد شیخ لطف‌اللّه
 • مسجد امام
 • سر در و بازار قیطریه

با مجله گردشگری پروازک همراه باشید تا با میدان نقش‌جهان اصفهان و آثار تاریخی اطراف این میدان زیبا و دیدنی بیشتر آشنا شوید.

پلان جامع میدان نقش جهان

میدان نقش‌جهان اصفهان

ساخت میدان نقش‌جهان در دوره صفویه و قبل از انتخاب اصفهان به‌عنوان پایتخت آغاز شد.

میدان نقش‌جهان اصفهان برخلاف سایر میدان‌های دیگر مستطیلی شکل است. این میدان طولی برابر با ۵۶۰ متر و عرضی در حدود ۱۶۰ متر دارد و در دنیا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های جهان شناخته می‌شود.

جالب است بدانید که در اطراف این میدان تعداد زیادی از آثار و بناهای تاریخی قرار دارد که همین عامل باعث جذابیت هر چه بیشتر این میدان برای گردشگران شده است.

همان‌طور که گفته شد فضای داخلی این میدان مستطیلی شکل است و حوض بزرگی در وسط آن قرار دارد که فواره‌های زیبای آن توجه هر عابری را به خود جلب می‌کند.

در دو ضلع کوچک و رو به روی هم این میدان، مساجد و بناهای مذهبی قرار دارد و در ضلع دیگر کاخی تاریخی و باشکوه از دوران صفویه به یادگار مانده است.

دیدنیهای میدان نقش جهان اصفهان

همچنین در اطراف این میدان زیبا گذرگاه‌های زیادی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها شما را به بازار صنایع‌دستی و کوچه‌های قدیمی شهر می‌رساند.

این میدان زیبا آن‌قدر سحرآمیز و تماشایی است که اغلب گردشگران وقت زیادی را برای دیدن آن و مغازه‌های صنایع‌دستی که در اطراف این میدان قرار دارد، سپری می‌کنند.

به شما توصیه می‌کنیم تا بازدید از اماکن تاریخی که در اطراف میدان نقش‌جهان قرار دارد مانند کاخ عالی‌قاپو، مسجد شیخ لطف‌اللّه، مسجد امام و … را در برنامه سفر خود به اصفهان بگنجانید.

در تاریخ ۸ بهمن۱۳۱۳ میدان نقش جهان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ماه سال۱۳۵۸ به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

در ادامه شما را با این بناهای مذهبی و تاریخی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

میدان نقش جهان در قدیم

کاخ عالی‌قاپو

کاخ عالی‌قاپو یکی از زیباترین بناهای تاریخی اصفهان است که در هنگام ورود به میدان نقش‌جهان می‌توانید آن را ببینید. این کاخ زیبا در ضلع غربی میدان قرار گرفته و در دوره شاه عباس به عنوان مکانی برای استقرار دولت ساخته شده است.

کاخ عالی‌قاپو توسط شاه عباس اول در بین سال‌های ۹۷۳ تا ۹۷۷ در ۶ طبقه و با ارتفاع ۴۸ متر ساخته شده است. این بنای زیبا و تماشایی نشان‌دهنده شکوه و عظمت هنر ایرانیان در دوره صفویه است.

بالکن بزرگی با ستون‌های چوبی در بالاترین طبقه این کاخ ساخته شده است که از این بالکن می‌توانید منظره چشم‌نوازی از میدان نقش‌جهان را ببینید.

زمان بازدید: همه روزهای سال به جز تاسوعا و عاشورا

ساعات بازدید: ۹:۳۰ تا ۱۷:۰۰

بهای بلیت: ۳۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۲۰۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

بنایی باشکوه در میدان نقش جهان در جدول

مسجد شیخ لطف‌اللّه

گنبدی زیبا با کاشی‌کاری‌های آبی‌رنگ در طرف دیگر میدان نقش‌جهان وجود دارد که در واقع گنبد مسجد شیخ لطف‌اللّه است. این مسجد یکی از منحصربه‌فردترین مساجد ساخته شده در ایران است زیرا برخلاف تمام مسجدهای ایران هیچ مناره‌ای ندارد.

کاشی‌کاری‌های داخل گنبد این مسجد نیز از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مسجد محسوب می‌شود. این کاشی‌کاری‌ها به‌گونه‌ای انجام شده است که طاووسی در دل خود نهفته دارد. هنگامی که نور به این گنبد می‌تابد نقش طاووس تکمیل می‌شود و شما می‌توانید آن را به وضوح ببینید.

گنید مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف‌اللّه یکی از شاهکارهای معماری قرن یازدهم هجری محسوب می‌شود. این مسجد توسط معمار معروف استاد محمدرضا اصفهانی و به دستور شاه عباس اول ساخته شد.

زمان بازدید: همه روزه

ساعات بازدید: ۹:۰۰ تا ۱۱:۳۰ و ۱۳:۰۰ تا ۱۶:۳۰

بهای بلیت: ۳۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۲۰۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

شگفتی های میدان نقش جهان

مسجد امام

در ضلع جنوبی میدان نقش‌جهان اصفهان مسجدی با گنبد و مناره‌های زیبا و دیدنی وجود دارد که مهم‌ترین مسجد شهر اصفهان و از بناهای مهم معماری اسلامی به شمار می‌رود.

نام این مسجد تاریخی مسجد امام است که به مسجد جامع، مسجد شاه و مسجد سلطانی نیز معروف است.

مسجد امام در سال ۱۰۲۰ هجری قمری به دستور شاه عباس ساخته شد و خوش‌نویسان معروف آن دوره مانند علیرضا عباسی، محمدرضا امامی، عبدالباقی تبریزی و محمد صالح امامی در آن کتیبه‌نگاری کرده‌اند.

در کتیبه‌ای که در سر در مسجد نصب شده است با خط ثلث نوشته شده است که این مسجد توسط شاه عباس بنا شده است و ثواب آن را به روح جد بزرگش شاه طهماسب تقدیم کرده است.

ظرفیت میدان نقش جهان

بخش‌های مختلف مسجد امام اصفهان عبارت‌اند از:

 • منار سردر مسجد که در راستای میدان نقش‌جهان قرار دارد.
 • ایوان‌های چهارگانه اطراف حیاط که با فلش زرد رنگ مشخص شده‌اند.
 • گنبد که گنبدخانه و صحن اصلی مسجد در زیر آن قرار گرفته است.
 • منار اصلی مسجد که در راستای قبله ساخته شده است.
 • مدرسه سلیمانیه
 • مدرسه ناصریه
 • شبستان غربی
 • شبستان شرقی

عجایب میدان نقش جهان

سردر و بازار قیصریه

در قسمت شمالی میدان نقش‌جهان و رو به روی مسجد امام سردر بازار قیصریه قرار دارد که ساخت آن در دوره شاه عباس اول به پایان رسیده است.

سردر قیصریه بنایی دو طبقه و شامل یک دروازه اصلی و چهار دروازه فرعی است که شما را به بازار بزرگ اصفهان می‌رساند.

بازار اصفهان یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین بازارهای ایران است که نزدیکی آن به میدان نقش‌جهان باعث شده است تا هر ساله تعداد زیادی گردشگر برای دیدن این بازار و خرید سوغاتی اصفهان به این بازار بروند.

بر روی این سردر نقاشی‌های زیادی وجود دارد که به جنگ‌های شاه عباس با ازبکان اشاره دارد و شاه عباس را در حال نبرد نشان می‌دهد.

ساعات بازدید از میدان نقش جهان

مسیر دسترسی به این میدان زیبا و تاریخی

آدرس: اصفهان، میدان نقش‌جهان

با استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز می‌توانید به میدان نقش‌جهان بروید.

اتوبوس: از اتوبوس‌های خط میدان امام حسین استفاده کنید و در ایستگاه میدان امام پیاده شوید.

مترو: با مترو، خودتان را به ایستگاه میدان امام حسین برسانید و با استفاده از تاکسی به میدان نقش‌جهان بروید.

میدان نقش جهان به زبان انگلیسی

سخن آخر:

شهر زیبای اصفهان بناهای تاریخی زیادی دارد که اکثر آن‌ها از دوره صفویه به یادگار مانده است. ما در این مقاله سعی کردیم تا به معرفی میدان نقش‌جهان و بناهای تاریخی اطراف آن بپردازیم و شما را با تاریخچه و بخش‌های مختلف این بناهای تاریخی بیشتر آشنا کنیم.

آیا تاکنون به اصفهان سفر کرده‌اید؟

اگر از میدان نقش‌جهان دیدن کرده‌اید تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.