لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 1 میانگین آرا: 5]

منارجنبان اصفهان، هر آنچه باید درباره این بنای لرزان و تاریخی بدانید!

گردشگران در سفر به اصفهان می‌توانند آثار بی‌نظیر تاریخی و متنوعی را مشاهده کنند که بدون شک این آثار را در هیچ کجای این کره خاکی نمی‌توان مشاهده کرد.

یکی از همین آثار تاریخی بی‌نظیر شهر اصفهان، بنای لرزان منارجنبان است که این بنای تاریخی و حیرت‌آور، سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند تا به راز ساخت این بنای تاریخی پی ببرند.

این بنای تاریخی تنها یکی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان محسوب می‌گردد و این شهر دارای بناهای تاریخی بی‌نظیر دیگری همچون میدان نقش‌جهان، چهل‌ستون، سی‌وسه‌پل و … نیز می‌باشد و به همین علت به اصفهان، نصف جهان گفته می‌شود.

این بنای تاریخی در قرن هشتم هجری بر روی مزار یکی از صالحان معروف شهر اصفهان به نام عمو عبدالله ساخته شد. این منارها به‌صورت حیرت‌آوری می‌توانند تکان داده شوند و همین موضوع باعث شهرت این بنای تاریخی در اصفهان شده است.

آنچه در این مقاله خواهید دید:

 • تاریخچه ساخت منارجنبان اصفهان
 • راز این بنای تاریخی حیرت‌آور
 • معرفی سایر قسمت‌های بنای منارجنبان
 • مسیر دسترسی به منارجنبان

با مجله گردشگری پروازک همراه باشید تا باهم سفری داشته باشیم به اصفهان و پرده از راز نهفته در دل این مناره‌های متحرک هزارساله برداریم.

نقاشی منارجنبان

تاریخچه ساخت منارجنبان اصفهان

درگذشته‌های دور و در سال ۷۱۶ هجری شمسی، شیخ زاهدی با نام عمو عبدالله کارلادانی در شهر اصفهان زندگی می‌کرد. اطلاعات زیادی در رابطه با زندگی این فرد زاهد در دست نیست و کسی از زندگی‌نامه عمو عبدالله خبری ندارد.

پس از فوت این شیخ صالح در اصفهان، بر روی مقبره وی دو مناره بی‌نظیر ساخته می‌شود که در ساخت این دو مناره از معماری خاصی استفاده می‌گردد.

مناره‌های مزار شیخ عمو عبدالله به‌گونه‌ای ساخته شد که می‌توان آن‌ها را تکان داد و لرزشی در آن به وجود آورد و از آن زمان تا به امروز این منارها در حال لرزش است و همچنان پابرجا مانده است.

مردم قدیم اصفهان باور دارند که علت تکان‌های منارهای آن، بزرگی و شکوه عمو عبدالله است که بدون شک این فرد در زمان خود در میان مردم اصفهان جایگاه ویژه‌ای داشته است.

در این بنای تاریخی علاوه بر مناره‌ها، ایوان‌های زیبای دیگری نیز ساخته‌شده است که به ایوان مقبره عمو عبدالله شهرت دارد.

در کتاب‌های تاریخی آورده‌اند که سبک بنای منارجنبان اصفهان، بر اساس معماری مغول‌ها بوده و پس از روی کار آمدن حکومت صفویه، این بنای تاریخی ساخته و تکمیل‌شده است.

حتماً برایتان این سؤال پیش می‌آید که چرا این بنا تکان می‌خورد؟ در ادامه به راز نهفته در دل این بنای باشکوه می‌پردازیم.

شماره تلفن منارجنبان

راز این بنای تاریخی حیرت‌آور

کاشی‌های فیروزه‌ای سقف بنای منارجنبان را تشکیل داده‌اند و این کاشی‌های رنگی، زیبایی بی‌نظیری به این بنای تاریخی اصفهان داده‌اند که بدون شک چشم هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

دو مناره با ارتفاع ۵/۱۷ متر و پهنای ۹ متر بر فراز این بنای تاریخی ساخته‌شده است و بخش حیرت‌آور این بنا در اینجا است که با تکان دادن یکی از منارها، مناره دیگر و کل بنا باهم به لرزش درمی‌آید و گردشگران می‌توانند این جنبش را با چشم خود به‌وضوح مشاهده کنند.

سال‌های متمادی دانشمندان بسیاری برای کشف علت لرزش منارجنبان بر روی آن تحقیقاتی انجام دادند و به نتایج جالبی هم‌ دست پیدا کردند.

نام این پدیده فیزیکی تشدید یا رزونانس است که در ساخت این بنا استفاده گردیده و با تکان دادن یک مناره، مناره دیگر که کاملاً مشابه مناره دیگر است هم می‌جنبد و نیروی واردشده بر یک مناره در تمامی بنا پخش می‌شود و همه ساختمان را به لرزه درمی‌آورد.

به‌عبارتی‌دیگر اگر بخواهیم علت لرزش را بررسی کنیم این‌گونه می‌توان تشبیه کرد که دو آونگ کاملاً مشابه به یکدیگر را در نظر بگیرید که با یک شی افقی به یکدیگر وصل شده‌اند و درصورتی‌که یکی از آونگ‌ها به حرکت دربیاید دیگری هم به همان اندازه حرکت می‌کند.

۴ دلیل را می‌توان برای ماندگاری این بنای تاریخی عنوان نمود.

 • وجود مصالح ساختمانی سبک در قسمت بالایی ساختمان
 • ارتفاع کم مناره‌ها
 • وجود فاصله بین هر مناره با ساختمان
 • کلاف‌های چوبی که در قسمت بالا و پایین هر یک از دو مناره به‌کار رفته‌اند

این ۴ مورد در کنار هم موجب شده است تا مناره‌های این بنا سالیان متمادی متحرک باشند و گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به خود برای تماشای لرزش بنا، جذب کند.

علت لرزش منارجنبان

جالب است بدانید اگر در ساخت یکی از مناره‌ها با دیگری از نظر وزن یا ساختار تفاوتی به وجود می‌آمد، هیچ لرزشی در مناره دیگر رخ نمی‌داد و این از عجایب ساخت این بنا در دوران صفویه است.

در زمان‌های قدیم برای اینکه لرزش‌های منارجنبان را به‌صورت دقیق به علاقه‌مندان نمایش دهند از نشانه هایی استفاده می‌شد که با نگاه به آن نشانه‌ها هر بیننده‌ای متوجه لرزیدن همه اجزای ساختمان می‌شود.

در اینجا به برخی از این نشانه اشاره خواهیم کرد.

 • نشان زنگوله: در آن زمان با استفاده از زنگوله‌هایی که بروی هر یک از مناره‌ها قرار می‌دادند، می‌توانست در هنگام لرزاندن بنا با استفاده از صدای که این زنگوله‌ها به وجود می‌آوردند، لرزیدن بنا را به علاقه‌مندان نشان دهند.
 • ساعت: نشانه دیگری که برای لرزیدن منارجنبان در این بنا قرار داده بودند، ساعتی است که بر روی دیوار ایوان قرارگرفته بود و در هنگام لرزش بنا به‌وضوح تکان می‌خورد.
 • کاسه آب: نشانه دیگری که درگذشته برای به نمایش گذاشتن لرزش این بنا وجود داشت، قرار دادن کاسه آبی بر روی مقبره عمو عبدالله بود که هنگام لرزش بنا، آب درون کاسه به‌وضوح تکان می‌خورد.
 • شیشه: چند سال اخیر بر روی مقبره عمو عبدالله محافظ شیشه‌ای به‌منظور محافظت از مقبره کشیده‌اند که در هنگام لرزش مناره‌ها و کل ساختمان، این شیشه می‌لرزد و صدای لرزش آن را همگان می‌توانند ببینند.

مخترع منارجنبان

معرفی سایر قسمت‌های بنا منارجنبان

در ادامه قصد داریم تا بخش‌های دیگر این بنای تاریخی اصفهان را بررسی کنیم. پس با ما همچنان همراه باشید.

چله خانه

دو اتاق کوچک در این بنا وجود دارد که به‌ اصطلاح اهالی اصفهان به آن‌ها چله گفته می‌شود و درگذشته عرفا برای خلوت کردن با پروردگار خود و دور بودن از هر نوع خواسته انسانی به مدت ۴۰ روز به این اتاق‌ها می‌رفتند تا ریاضت بکشند.

سایر مقبره‌ها

در بنای تاریخی منارجنبان، قبرهای دیگری نیز به چشم می‌خورند که با سنگ‌های سفید پوشیده شده‌اند و گفته می‌شود این سنگ‌قبرها مربوط به دوران صفویه می‌باشد و این مکان در آن زمان یکی از قبرستان‌های تاریخی آن دوران محسوب می‌شد.

فضای بیرونی

یکی از اقداماتی که میراث فرهنگی اصفهان در سال‌های اخیر در بنای تاریخی منارجنبان انجام داده است، ایجاد محوطه‌ای بسیار زیبا با امکانات رفاهی برای مسافرین و گردشگرانی است که برای بازدید به این مکان مراجعه می‌کنند و شامل امکاناتی همچون فروشگاه، وضوخانه، سرویس بهداشتی و نمازخانه می‌شود.

پلان منارجنبان

مسیر دسترسی به منارجنبان

این بنای تاریخی در خیابان اصلی آتشگاه در فاصله شش کیلومتری به سمت غرب به‌سوی نجف‌آباد و در محله‌ای به اسم کارلادان واقع‌شده است.
گردشگران می‌توانند با استفاده از تاکسی و اتوبوس به این بنای تاریخی بروند و از تاریخ کهن این سرزمین دیدن کنند.

آدرس: خیابان آتشگاه، ورودی جاده نجف‌آباد، محله کارلادان در غرب شهر

تلفن: ۳۷۷۱۶۰۶۶-۰۳۱

زمان بازدید منارجنبان اصفهان: ۹ الی ۱۶:۳۰، حرکت مناره‌ها: ۱۰:۳۰ الی ۱۲ و ۱۳:۳۰ (هر روز) و ۱۵ الی ۱۶:۳۰ (نیمه دوم سال)

ساعات بازدید منارجنبان اصفهان

سخن آخر:

بدون شک منارجنبان یکی از عجیب‌ترین و مرموزترین بناهای تاریخی کشورمان محسوب می‌گردد و می‌تواند هر گردشگری را به خود ساعت‌ها مشغول کند.

اگر شما تاکنون از این بنای خارق‌العاده دیدن کرده‌اید، خوشحال می‌شویم که نظرهایتان را با ما در میان بگذارید و بگویید که آیا شما هم راجع به رازهای این بنای شگفت‌انگیز اطلاعاتی دارید؟

تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.