لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 0 میانگین آرا: 0]

راهنمای کامل پارک کروکدیل قشم در سال ۹۸ + تصاویر، آدرس و تلفن

نام جزیره قشم که به میان می‌آید یاد ساحل زیبا خلیج‌فارس و بازارهای جذاب و متنوع آن به ذهن خطور می‌کند اما مکان‌های دیدنی‌های جزیره قشم تنها به این‌ها ختم نمی‌شود.

در سال‌های اخیر برای جذب گردشگران داخلی و خارجی بیشتر در جزیره قشم، اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته است. جزیره قشم که دارای مناطق دیدنی و جاذبه‌های بسیاری است، به‌تازگی یکی از منحصربه‌فردترین پارک‌های خاورمیانه را با نام پارک کروکدیل نوپک قشم» احداث کرده است.

پارک کروکدیل قشم یکی از جاذبه‌های جدید این جزیره است که توانسته نام اولین و تنهاترین پارک کروکدیل خاورمیانه را از آن خود کند. پس با پروازک همراه شوید تا اطلاعات کاملی راجع به پارک کروکدیل در اختیار شما قرار دهیم تا درصورتی‌که خواستید از منحصربه‌فردترین پارک کروکدیل ایران دیدن کنید هر آنچه را که لازم است، بدانید.

پرورش کروکدیل

ویژگی‌های پارک کروکدیل نوپک

پارک کروکدیل قشم تنها مرکز تکثیر و پرورش کروکدیل به‌صورت مصنوعی در خاورمیانه است که فعالیت خود را طبق قوانین کنوانسیون بین‌المللی حفظ حیوانات (سایتیس) آغاز کرده است.

پارک کروکدیل قشم با مساحتی بالغ‌بر ۲۱ هزار مترمربع زمین خاکی در حدود ۷ کیلومتری جزیره قشم ساخته‌شده است. این پارک در اتوبان خلیج‌فارس قرار دارد.

تکثیر و پرورش کروکدیل‌ها برای جلوگیری از انقراض این جانداران، از اهداف تأسیس این پارک است و جالب است بدانید که در این پارک از کروکدیلی با ۲۶ سال سن و وزن ۳۵۰ کیلوگرم و همچنین طول ۴ متر که بزرگ‌ترین و مسن‌ترین کروکدیل ایران نیز شناخته‌شده است، نگهداری می‌شود.

در این پارک علاوه بر بزرگ‌ترین کروکدیل ایران، کروکدیل‌های دیگری نیز نگهداری می‌شوند که سن آن‌ها بین ۱ تا ۲۰ سال است. حفظ، نگهداری و پرورش سایر گونه‌های حیوانات و گیاهان درخطر انقراض، از دیگر اهداف پارک کروکدیل قشم است.

حیواناتی که علاوه بر کروکدیل‌ها در این مجموعه نگهداری می‌شوند عبارت‌اند از:

حیوانات زنده پارک کروکدیل

• شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری
• بز تالی
• کبک
• طاوو
• بلدرچین
• مرغ شاخ‌دار
• سار
• مرغ مینا
• میمون
• جوجه‌تیغی (تشی)
• سوسمار ایگوانا
• مار پیتون برمه
• طوطی
• راسو
• عقاب تالابی
• کرکس مصری
• لاک‌پشت کوهی
• بز کوهی

نوپک که نام پارک نگهداری از حیوانات درخطر انقراض قشم است، برگرفته‌شده از مخفف کلمات زیر است:

نو: نوآوری

پ: پویایی

ک: کوشش

پارک کروکدیل کجاست

تاریخچه پارک کروکدیل نوپک قشم

کروکدیل‌ها جاندارانی تکامل‌یافته از عصر دایناسورها هستند که همچنان در کره زمین زندگی می‌کنند. کروکدیل‌ها بیش از ۶۵ میلیون سال است که روی زمین زندگی می‌کنند. تحقیقات زمین‌شناسی و فسیل‌های یافت شده از این جانداران، این ادعا را اثبات می‌کند.

پوست و گوشت کروکدیل‌ها در صنایع مختلفی کاربرد دارد. به‌طور مثال پوست زیبا و مستحکم این جانور در تولید چرم کاربرد دارد. چرم تولیدشده از پوست کروکدیل گران‌قیمت‌ترین چرم دنیا است. هم‌چنین از گوشت کروکدیل در صنایع پزشکی و داروسازی نیز استفاده می‌شود.

این کروکدیل‌های شگفت‌انگیز مدت‌ها است که به زندگی بشر و حفظ محیط‌زیست کمک می‌کنند. وجود کروکدیل‌ها به حفاظت از محیط‌زیست و سالم ماندن آب‌ها در طبیعت کمک شایانی می‌کند.

اقدامات اولیه برای راه‌اندازی پارک کروکدیل نوپک در سال ۱۳۸۹ محیا شد. در ابتدا این پارک با ۸ کروکدیل خریداری‌شده از کشور مالزی شروع به کارکرد و در سال ۱۳۹۰ پارک کروکدیل نوپک با ۲۰ کروکدیل به‌طور رسمی افتتاح شد.

هدف اصلی پارک نوپک تولید و تکثیر کروکدیل‌ها بود که در سال ۱۳۹۲ توانست به این هدف خود برسد. در سال ۱۳۹۵ پارک کروکدیل نوپک برای بازدید عموم آماده شد که ثمره آن بازدید هزاران گردشگر در سال است. یکی از دلایل سفر گردشگران به جزیره قشم بازدید از این پارک جذاب است.

پارک کروکدیل کجاست

افتخارات مدیران پارک کروکدیل نوپک قشم

• کارآفرین برتر استان هرمزگان در بخش کشاورزی در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳

• تقدیر به‌عنوان کارآفرین برتر کشور در بخش کشاورزی در جشنواره ملی امتنان وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۹۴

• دریافت تندیس بانوی کارآفرین ایران از دست معاون اول رئیس‌جمهور در سال ۱۳۹۴

خرید کروکدیل

دیدنی‌های پارک کروکدیل قشم

در پارک کروکدیل قشم، علاوه بر نگهداری و پرورش این جانداران، تحقیقاتی درزمینهٔ زندگی آن‌ها نیز صورت می‌گیرند. یکی از جاذبه‌های دیدنی این پارک این است که گردشگران می‌توانند کلیه مراحل زندگی این جاندار که شامل تخم‌گذاری، تولد بچه و پرورش آن‌ها می‌شود را مشاهده کنند.

اطلاعات کاملی در خصوص تمام مراحل زندگی این جانور از طریق راهنمایان پارک به علاقه‌مندان ارائه می‌شود. در این پارک کروکدیل‌هایی با سنین مختلف نگهداری می‌شوند که این موضوع باعث می‌شود بازدیدکنندگان بتوانند مراحل مختلف زندگی آن‌ها را از نزدیک مشاهده کنند.

ازجمله قسمت‌های دیگری که گردشگران می‌تواند در پارک کروکدیل ببینند به موارد زیر می‌توان اشاره نمود.

• کروکدیل تاکسیدرمی شده به همراه تخم‌های کروکدیل

• صندوق‌های ویژه حمل کروکدیل

• خوراکی‌های کشورهای گوناگون که در آن‌ها از گوشت کروکدیل استفاده‌شده است.

• قسمت‌هایی مختلف بدن کروکدیل که در قابلیت صادرات به کشورهای مختلف را دارند.

پارک کروکدیل قشم کجاست

امکانات پارک کروکدیل قشم

بازدیدکنندگان می‌توانند در قبال پرداخت هزینه اندکی با حیواناتی که در این پارک نگهداری می‌شوند، همانند میمون و کروکدیل و سایر حیوانات موجود، عکس یادگاری بگیرند.

همچنین پارک کروکدیل قشم مکان‌های خاصی برای فروشگاه صنایع‌دستی، رستوران و کافی‌شاپ فراهم‌شده است که گردشگران می‌توانند از امکانات محیا شده در این بخش‌ها نیز استفاده کنند.

از دیگر بخش‌های جذاب پارک کروکدیل نوپک که برای گردشگران فراهم‌شده است، دیدن کروکدیل‌ها از فاصله نزدیک است. شما می‌توانید با عبور از پل چوبی مطمئنی که در این پارک قرار داده‌شده است با خیالی آسوده از دیدن کروکدیل‌ها لذت ببرید.

در این پل کلیه نکات امنیتی رعایت شده است و هیچ‌گونه خطری بازدیدکنندگان را تهدید نمی‌کند و شما می‌توانید با خیالی آسوده به تماشای کروکدیل‌ها در این مکان بنشینید.

گردشگران می‌توانند علاوه بر اطلاعات کاملی که درباره کروکدیل، شرایط زندگی، تخم‌گذاری و سایر موارد مرتبط با نگهداری آن‌ها وجود دارد، با مراحل زندگی این جانوران نیز به‌صورت کامل آشنا شوند.

پرندگان پارک کروکدیل

خدمات جانبی پارک کروکدیل نوپک

پارک کروکدیل نوپک به بازدیدکنندگان خدمات منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد از قبیل:

۱. آموزش نگهداری و پرورش کروکدیل

در پارک کروکدیل قشم دوره‌های آموزشی پرورش کروکدیل ارائه می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند پس از پایان این دوره‌ها گواهی سابقه کارورزی از پارک نوپک دریافت کنند.

دوره‌های نگهداری و پرورش کروکدیل شامل: آموزش مدیریت مزرعه، نگهداری و پرورش کروکدیل است که به‌صورت خصوصی به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌گردد.

۲. فروش کروکدیل

در پارک کروکدیل نوپک کروکدیل‌هایی با سنین و اندازه‌های مختلفی نگهداری می‌شوند و این مجموعه به مراکز دارای مجوز نگهداری کروکدیل که فضای مناسبی هم برای نگهداری از این حیوان را دارند، کروکدیل‌ها را در ازای دریافت مبلغی واگذار می‌کند.

۳. خدمات مشاوره

نوپک درزمینهٔ های مختلفی به پارک‌ها و مراکز نگهداری حیوانات مشاوره می‌دهد. شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک با این موسسه برای مذاکره و قرارداد مشاوره ارتباط برقرار کنید.

قوانین بازدید از پارک کروکدیل نوپک قشم

• بازدیدکنندگان حتماً برای غذا دادن به حیوانات از راهنمایان پارک کمک بگیرند و در محل‌های تعیین‌شده برای غذا دادن به حیوانات حضور پیدا کنند.

• مراقب باشید که به‌هیچ‌عنوان اشیاء را به سمت قفس حیوانات پرتاب نکنید و از این کار به‌شدت خودداری کنید.

• در تمامی بخش‌های پارک نوپک کشیدن سیگار ممنوع است.

• اگر در پارک هرگونه مشکل و یا برخورد با پرندگان بیمار را داشتید، حتماً موضوع را به مسئولان پارک اطلاع‌رسانی کنید.

• سعی کنید که در هنگام بازدید از پارک، آرامش این پارک را برهم نزنید و حتماً با راهنمایان پارک همراه شوید تا این افراد شمارا با جزئیات کامل پارک آشنا سازند و اطلاعات مفیدی را به شما ارائه دهند.

عکسهای پارک کروکدیل

دسترسی به پارک کروکدیل نوپک قشم

آدرس پارک کروکدیل قشم: بین بزرگراه قشم و درگهان

ساعات کاری پارک کروکدیل قشم : روزهای عادی از ۸ صبح تا ۸ شب و در ایام تعطیل از ۸ صبح تا ۱۰ شب

شماره تلفن پارک کروکدیل نوپک قشم: ۰۷۶۹۱۰۲۶۰۱۷

آدرس سایت پارک نوپک: www.noopak.com

کلام آخر:

همان‌طور که گفته شد پارک کروکدیل قشم یکی از منحصربه‌فردترین پارک‌های خاورمیانه است که سالانه هزاران نفر از این پارک دیدن می‌کنند. بدون شک شما می‌توانید در این پارک لحظات ماندگاری را برای خود رقم بزنید و از خاطراتی که در این پارک داشتید، لذت ببرید.

پیشنهاد می‌کنیم اگر به جزیره زیبای قشم سفر کردید، حتماً بازدید از پارک نوپک را در برنامه سفر خود قرار دهید و از این جاذبه گردشگری زیبا قشم غافل نمانید.

نظر شما راجع به کروکدیل‌ها این حیوانات با ارزش محیط‌زیست چیست؟

اگر شما هم تجربه حضور در این پارک پرهیجان را دارید آن را با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.