لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 1 میانگین آرا: 5]

باغ ارم شیراز یکی از ۹ باغ ایرانی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو

در میان تمام زیبایی‌های این شهر به یکی از جاذبه‌های گردشگری خیره‌کننده و تاریخی شیراز “باغ ارم” سفر خواهیم کرد، جایی که کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که در سفر به شیراز از این مکان زیبا دیدن نکرده باشد و مجذوب زیبایی این مکان نشده باشد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از جلوه‌گاه هنر ایرانی در شهر شعر و ادب شیراز  و همچنین یکی از باغ های معروف ایران آشنا کنیم.

در این مقاله موضوعات زیر را خواهید دید:

 • باغ ارم شیراز و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن
 • آنچه در دوران مختلف بر این باغ گذشت
 • شکل کنونی باغ
 • شاهکار معماری دوره قاجار در باغ ارم شیراز (Eram Garden of Shiraz)
 • گیاهان منحصر به فرد این باغ زیبا
 • باغ ارم شیراز و راز جاودانگی آن
 • اطلاعات بازدید به همراه مسیر دسترسی، آدرس و شماره تلفن باغ ارم

با مجله گردشگری پروازک همراه شوید تا به این باغ زیبا سفر کنیم و اطلاعات مفید و ضروری که قبل از بازدید از این باغ را لازم است بدانید در اختیارتان قرار دهیم.

مقاله در مورد باغ ارم شیراز

آنچه در دوران مختلف بر این باغ گذشت

اطلاعات دقیقی در مورد سازنده و قدمت این باغ وجود ندارد؛ اما با توجه به این‌که نام باغ ارم در تعدادی از سفرنامه‌های مربوط به دوره سلجوقیان و اینجو آمده است، حدس زده‌ می‌شود که قدمت این باغ به قرن‌های دهم و یازدهم هجری بازگردد.

این باغ از زمان ساخت تا دوره پهلوی مورد توجه اکثر پادشاهان قرار داشته است. همین موضوع باعث شده است که در طی زمان تغییرات و بازسازی‌های زیادی روی بناهای این باغ انجام شود.

بر اساس شواهد تاریخی دوران اوج و شکوه باغ ارم شیراز در زمان صفویه بوده است همچنین در دوره زندیه این باغ به دستور کریم‌خان زند بازسازی‌شده است.

توصیف ادبی باغ ارم

به مدت ۷۵ سال در اواخر دوره زندیه، ایل قشقایی این باغ را تصرف کرد و در آن عمارتی ساخت که از این عمارت به‌عنوان مرکز حکمرانی خود بر شیراز استفاده می‌کردند.

حاج نصیرالملک شیرازی در زمان حکومت قاجار این باغ را خریداری کرد سپس بناها و عمارت این باغ را تعمیر و بازسازی کرد.

در دوره پهلوی این باغ توسط دولت خریداری شد که محمدرضا پهلوی و فرح دیبا با حمایت‌های مالی خود به مرمت و بازسازی باغ کمک کردند و در نهایت این باغ به دانشگاه شیراز اهدا شد.

این نکته جالب است که تعدادی از شاعران معروف ایران همچون مولانا و فردوسی در مورد این باغ اشعاری سروده‌اند و به توصیف ادبی باغ ارم پرداختند.

اشعار تعدادی از شاعران بنامی که در وصف این باغ شعر سروده‌اند را در ادامه می‌خوانید.

شهری آراسته چو باغ ارم *** هر یک از مشک برکشیده علم

مولانا

زفرش جهان شد چو باغ بهار *** هوا پر ز ابر و زمین پرنگار

از ابر اندر آمد به هنگام نم *** جهان شد به کردار باغ ارم

حکیم ابوالقاسم فردوسی

معماری عمارت باغ ارم

شکل کنونی باغ ارم شیراز

همان‌طور که گفتیم این باغ در طول سالیان متمادی دچار تغییرات زیادی شده و در برخی دوره‌ها وسعت باغ زیاد و یا کم می‌شده است، اما امروزه وسعت دقیق آن ۱۱۰۳۸۰ مترمربع عنوان می‌شود.

عمارت وسط باغ از شاهکارهای معماری دوران قاجار محسوب می‌شود این عمارت در سه‌طبقه ساخته‌شده است که نقاشی‌ها، گچ‌بری و کاشی‌کاری‌های به کار رفته در این عمارت بسیار زیبا و منحصربه‌فرد است. جالب است بدانید که بیشتر تزئینات این عمارت برگرفته از طرح ستون‌های تخت جمشید است.

حوض وسیعی با مساحت ۳۳۵ مترمربع در قسمت شرقی این عمارت قرار گرفته و دور این حوض را ۱۸ قطعه‌سنگ بزرگ و یکپارچه فرا گرفته است. پیش‌بینی می‌شود که این حوض در دوره جانی خان ایلخانی ساخته‌شده باشد.

عمق کنونی استخر کمتر از عمق این استخر در گذشته است با این حال عمق این استخر هم اکنون حدود نیم متر است.

آدرس باغ ارم شیراز

شاهکار معماری دوره قاجار

عمارت باغ ارم شیراز یک بنای منحصربه‌فرد و جذاب است که هرساله تعداد زیادی گردشگر برای دیدن این عمارت به شیراز سفر می‌کنند.

عمارت این باغ رو به شرق ساخته‌شده است و یکی از دیدنی‌های زیبا و جذاب شهر شیراز محسوب می‌شود. این عمارت نماد فرهنگ و پیشرفت معماری در تاریخ ایران و از شاهکارهای صنعت و هنر دوره قاجاریه است.

همچنین وجود چند کتیبه سنگی از نصیرالملک در نقاط مختلف باغ نشان‌دهنده اهمیت این باغ در آن دوران بوده است.

موزه سنگ‌ها و گوهرهای دریای نور که در این عمارت قرار گرفته است در سال ۱۳۹۰ افتتاح شد. این موزه در طبقه پایین عمارت قرار دارد و بیش از ۱۴۰ نوع سنگ و گوهر کمیاب و قیمتی در آن نگهداری می‌شود.

این باغ زیبا به سبب معماری منحصربه‌فردش یکی از ۹ باغ مهم شیراز محسوب می‌شود. در سی ‌و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در تاریخ ۶ تیرماه ۱۳۹۰ نام این باغ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

پلان و مقطع باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن

این باغ یکی از باشکوه‌ترین باغ‌های ایران است که هر ساله تعداد زیادی گردشگر برای بازدید از آن به شهر شیراز سفر می‌کنند. همچنین این باغ با مساحت بیشتر از سه هکتار، دارای تنوع گیاهی بسیار بالایی است.

عمارت زیبای این باغ با معماری درخشان دوره قاجار در بخش غربی این باغ ساخته‌شده است. این باغ منحصربه‌فرد در زمان‌های مختلف مورد توجه پادشاهان بسیاری بوده است.

باغ ارم شیراز عکس

گیاهان منحصر به فرد این باغ

گیاهان موجود در این باغ بسیار متنوع است و گل‌ها و گیاهان مختلفی از سراسر دنیا به آنجا آورده شده است به طوری که این باغ بیشتر شبیه به یک نمایشگاه گل و گیاه است. در حال حاضر دانشگاه شیراز از این باغ به‌عنوان باغ گیاه‌شناسی استفاده می‌کند.

درختچه‌های زینتی و گیاهان تزئینی کمیاب، درختان با قدمت‌های چند هزار ساله و انواع گل‌ها و بوته‌های رنگی در باغ ارم نگهداری می‌شود.

تعدادی از گیاهانی که در این باغ نگهداری می‌شوند عبارت‌اند از:

 • سروناز
 • کاج
 • افرا
 • ارغوان
 • بید مجنون
 • سیاه بید
 • زبان‌گنجشک
 • بیدمشک
 • سپیدار
 • اکالیپتوس
 • انار
 • ازگیل
 • نارنج
 • خرمالو
 • گردو
 • زردآلو
 • بادام
 • سیب
 • گلابی

 

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز و راز جاودانگی آن

قنات نهر اعظم بخش زیادی از آب موردنیاز باغ را تأمین می‌کند و استخر بزرگ و زیبایی در این باغ وجود دارد که باعث آب‌وهوای مطبوع و دلپذیری در این باغ شده است.

آب این استخر از جوی‌های اطراف آن تأمین می‌شود که این جوی‌ها باغچه‌های اطراف را سیراب می‌کند و سپس به جوی‌های خیابان‌های اطراف می‌ریزد.

در زمان‌های مختلف برای تأمین آب مورد نیاز این باغ دو حلقه چاه تعبیه شده بوده که در حال حاضر با استفاده از لوله‌کشی از این آب برای آبیاری باغ استفاده می‌شود.

باغ ارم شیراز در پاییز بسیار زیبا و تماشایی است، در فصل پاییز با تغییر رنگ برگ درختان، فضای زیبا و جذابی در باغ به وجود می‌آید که توصیه می‌کنیم اگر قصد عکاسی از این باغ زیبا را دارید حتماً در پاییز سری به آنجا بزنید.

باغ ارم شیراز در پاییز

باغ ارم شیراز کجاست؟

آدرس باغ ارم شیراز: استان فارس، شیراز، خیابان ارم، نزدیک مجموعه‌ی دانشگاه شیراز

شماره تلفن باغ ارم: ۰۷۱۱۶۲۷۳۶۴۷

اگر قصد استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید می‌توانید از راه‌های زیر برای رفتن به این باغ زیبا استفاده کنید:

مترو: با پیاده شدن در ایستگاه نمازی و حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی و پشت سر گذاشتن میدان دانشجو و میدان ارم به باغ می‌رسید.

اتوبوس: با استفاده از اتوبوس‌های خطوط میدان کلبه، میدان ارم و بلوار نارنجستان، میدان نمازی و پیاده شدن در ایستگاه میدان ارم می‌توانید خودتان را به باغ برسانید.

ساعات بازدید: این باغ در سال ۱۳۹۸ همه‌روزه به‌جز ایام سوگواری از ساعت ۸:۰۰ تا ۱۳:۰۰ و ۱۵:۰۰ تا ۱۹:۰۰ است.

قیمت بلیت: هزینه بلیت ۳۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۲۰۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی است.

باغ ارم شیراز ساعات بازدید

سخن آخر:

حضور نام یکی از باغ‌های ایرانی در فهرست جهانی یونسکو حکایت از ارزش بالای این باغ زیبا در نزد جهانیان دارد به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سفر به شهر زیبای شیراز را دارید بازدید از باغ ارم را فراموش نکنید.

آیا شما تاکنون از این باغ زیبا دیدن کرده‌اید؟

شما چه باغ دیگری را با این ویژگی‌ها می‌شناسید؟

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.