باغ دولت‌آباد یزد بهشتی در دل کویر ایران+ تصاویر سال 98

یکی دیگر از شهرهای تاریخی ایران، شهر یزد است. این شهر زیبا و قدیمی اولین شهر خشتی ایران است و دارای جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فراوانی است. به طوری که هر ساله تعداد زیادی گردشگر ایرانی و خارجی برای دیدن این شهر کویری به آن سفر می‌کنند.

باغ دولت‌آباد یزد، یکی دیگر از 9 باغ ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این باغ زیبا از دوره افشاریه تاکنون طراوت و زیبایی خود را حفظ کرده است. و از نظر معماری یکی از باغ‌های اصیل ایرانی محسوب می‌شود.

آنچه در ادامه این مقاله خواهید دید:

 • تاریخچه باغ دولت‌آباد
 • معرفی بخش‌های مختلف باغ
 • ساختمان هشتی باغ دولت‌آباد
 • بزرگترین بادگیر خشتی جهان
 • عمارت بهشت آیین
 • آدرس و مسیر دسترسی

در ادامه با مجله گردشگری پروازک همراه باشید تا سفری داشته باشیم به شهر زیبای یزد و شما را با باغ دولت‌آباد و بخش‌های مختلف آن بیشتر آشنا کنیم.

ورودی باغ دولت آباد یزد

تاریخچه باغ دولت‌آباد

باغ دولت‌آباد یزد در سال 1160 هجری قمری در اواخر دوره افشاریه به همّت محمد تقی خان که از بزرگان خاندان خوانین یزد بود، ساخته شد.

محمدتقی خان برای تأمین آب باغ ابتدا قناتی با طول بیش از 65 کیلومتر از مهریز به محل کنونی باغ ساخت و سپس عمارت داخل باغ را بنا کرد.

این قنات بزرگ تاریخی که قدمتی بیش از 200 سال دارد از پنج رشته قنات به وجود آمده که از مهریز سرچشمه می‌گرفته و پس از سیراب کردن زمین‌های مهریز و عبور از چند آسیاب آبی به شهر یزد و باغ دولت‌آباد می‌رسیده است.

اما در حال حاضر آب مورد نیاز باغ از طریق چاه نسبتاً عمیقی که در نزدیکی باغ قرار دارد آبیاری می‌شود.

باغ دولت‌آباد یکی از اصیل‌ترین و تازه‌ترین طرح‌های باغ ایرانی را دارد، به طوری که در گذشته یک طرف باغ به خیابانی متصل می‌شد و این خیابان درختان بلند و تنومند زیادی داشت که مانع از دیده شدن داخل باغ می‌شدند.

همین موضوع باعث شد تا نام این خیابان به هزار درخت معروف شود. طول خیابان هزار درخت 20 کیلومتر و عرض آن 5 متر بوده و به جاده رحیم‌آباد می‌رسیده است.

این باغ بهشتی 70 هزار مترمربع مساحت داشته و علاوه بر فضای سبز باغ شامل حوض‌ها، آب‌نماها و عمارت‌هایی نیز می‌شده است.

همچنین داخل باغ پر از گل‌های زینتی و درختان انگور ، انار و… بوده است. جالب است بدانید که محصولات این باغ وقف بارگاه امام علی (ع) در نجف است.

در سال‌های بعد آب قنات را از بالادست بستند و مانع از انتقال آب این قنات به شهر یزد شدند. پس از آن باغ از طریق چاه آبی آبیاری می‌شود که متأسفانه از آن زمان تاکنون این باغ زیبا دیگر سرسبزی و طراوت گذشته را ندارد.

بادگیر باغ دولت آباد

معرفی بخش‌های مختلف باغ

از ویژگی‌های جالب این باغ زیبا نظم دقیقی است که در کاشت درختان به کار رفته است. هر بخش از این باغ به شکل مربع و یا مستطیل است که هر کدام از این بخش‌ها به مربع‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند. در وسط این شبکه مربعی درختی با طول عمر زیاد کاشته می‌شده است. و دوباره این مربع‌ها به مربع‌های کوچک‌تری تقسیم شده که در رأس آن‌ها نیز درختانی با طول عمر متوسط کاشته می‌شده و همین‌طور این تقسیم‌بندی ادامه پیدا می‌کند.

جالب است بدانید که در این باغ بیشتر از هر باغ ایرانی دیگر آب به نمایش گذاشته شده است. به گونه ای که در این باغ ما در قسمت های مختلف شاهد فرو رفتن و فوران دوباره آب هستیم .

نمایش آب در این باغ از خلاقیت‌های معمار ماهر و خوش ذوق آن است که تنها به آبیاری و سیراب کردن باغ توجه نکرده بلکه به زیبایی و سیراب کردن روح ساکنین کویر نیز توجه کرده است.

به طور کلی باغ دولت‌آباد از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. که در ادامه به معرفی هر کدام از این بخش می‌پردازیم.

بخش اندرونی

بخش اندرونی باغ که محل زندگی صاحبان باغ بوده شامل چندین ساختمان است.

 • عمارت هشتی (بادگیر تابستانه)
 • بادگیر
 • آب‌انبار
 • حرم‌سرا
 • عمارت بهشت آیین
 • مطبخ

که در ادامه به معرفی این بخش‌ها در اندرونی می‌پردازیم.

ساختمان هشتی

از مهم‌ترین بخش‌های مجموعه باغ دولت‌آباد عمارت هشتی است. در این عمارت تلفیق جریان آب و هوا به خنک کردن هوای داخل عمارت در فصل تابستان کمک می‌کرده است، به همین دلیل به این عمارت ساختمان تابستانه نیز می‌گفتند.

عمارت هشتی شامل سه شاه‌نشین و دو اتاق پستو است. مصالح به کار رفته در این بنا خشت و آجر است و نمای آن از گچ و سنگ مرمر است.

درها و پنجره‌های این عمارت از چوب‌های چنار و شیشه‌های رنگی قدیمی و زیبا ساخته شده است که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

طرح کلی این بنا به شکل یک هشت‌ضلعی است و بادگیری که در آن وجود دارد از نوع هشت تنبوشه است.

تالار آیینه باغ دولت آباد یزد

حرم‌سرا

عمارت حرم‌سرا در سمت شرقی باغ قرار دارد و دارای چهار اتاق قرینه است که هر یک از این اتاق‌ها یک ایوان مجزا دارند.

بادگیر

یکی از نمادهای باغ دولت‌آباد بادگیری با ارتفاع 33/8 متر است که به عنوان بلندترین بادگیر خشتی دنیا نیز ثبت شده است.

این بادگیر به صورت منشوری هشت‌ضلعی ساخته شده و حوضی در زیر آن قرار دارد. ساختار این بادگیر باعث می‌شده که باد به داخل هدایت شود و از روی حوض عبور کند، سپس به داخل عمارت برود. این بادگیر دقیقاً مانند کولرهای آبی امروزی عمل می‌کرده است.

بهشت آیین

این عمارت محل اقامت زمستانی ساکنان باغ بوده است و به گونه‌ای ساخته شده که در زمستان رو به تابش خورشید است. همین عامل باعث گرم‌تر شدن خانه در فصل سرما می‌شده است. این عمارت زمستانی روبه روی عمارت هشتی قرار دارد.

معماری باغ دولت آیاد

بخش بیرونی

بخش بیرونی باغ محل اسکان کاروان‌ها و رسیدگی به امور حکومتی بوده که شامل ساختمان‌های زیر است.

 • جلوخان و سردر
 • عمارت تهرانی
 • تالار آیینه
 • دو بازارچه
 • آب‌انبار عمومی

در این باغ یک کافه‌رستوران سنتی نیز وجود دارد که می‌توانید بر روی تخت‌های آن اندکی استراحت کنید و تماشای باغ لذت ببرید.

شب‌ها فانوس‌هایی که در امتداد هم در داخل باغ قرار گرفته‌اند، روشن می‌شوند و شما با منظره بسیار زیبایی رو به رو خواهید شد. البته دیدن باغ در روز هم خالی از لطف نیست، در طول روز شما می‌توانید از دیدن منظره‌هایی که به خاطر تابیدن نور خورشید به پنجره‌های رنگی عمارت به وجود می‌آید، لذت ببرید.

 

آدرس و مسیر دسترسی

آدرس باغ دولت‌آباد: شهر یزد، بلوار دولت‌آباد بین خیابان چهار منار و خیابان شهید رجایی

تلفن: 03536270781

باغ دولت آباد در خیابان چهار منار  و خیابان شهید رجایی قرار دارد. اگر می خواهید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، می‌توانید در ایستگاه شحنه که در بلوار دولت آباد قرار دارد پیاده شوید. سپس وارد خیابان رجایی و بعد خیابان معلم شوید، بعد از ۱۰ دقیقه پیاده روی به باغ می رسید.

اگر می‌خواهید با ماشین شخصی‌تان به دیدن این باغ زیبا و تماشایی بروید توصیه ما به شما این است که اتومبیل خودتان را در این خیابان پارک کنید و باقی مسیر را تا خیابان معلم پیاده بروید.

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۸ صبح تا 9 شب

آدرس باغ دولت آباد یزد کجاست

سخن آخر:

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر یزد به نام باغ دولت‌آباد بیشتر آشنا کنیم و به معرفی بخش‌های مختلف این باغ زیبا و تماشایی پرداختیم. به شما توصیه می‌کنیم اگر قصد سفر به شهر تاریخی و زیبای یزد را دارید، زمانی را برای بازدید از این باغ اختصاص دهید.

آیا تاکنون به شهر یزد سفر کرده‌اید؟

اگر از باغ دولت‌آباد یزد دیدن کرده‌اید تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.