لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 0 میانگین آرا: 0]

باغ دلگشا | زیباترین باغ شهر شیراز + تصاویر، قیمت بلیت و مسیر دسترسی

در شهر دیدنی شیراز آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد. این شهر به داشتن باغ‌های زیبا و تماشایی بسیار معروف است. از  جمله باغ‌های تماشایی این شهر که نام آن با عطر خوش بهارنارنج گره خورده است، باغ دلگشا است. به جرئت می‌توان گفت این باغ زیباترین باغ شیراز است.

عمارت کلاه‌فرنگی و درختان بهارنارنج این باغ توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند و بازدید از این باغ جذاب و دیدنی یکی از زیباترین خاطرات سفر به شیراز را برای آن‌ها می‌سازد.

آنچه در ادامه این مقاله خواهید دید:

  • درباره باغ دلگشا شیراز بدانید
  • بخش‌های جذاب این باغ دیدنی را دیده اید؟
  • محوطه باغ دلگشا
  • عمارت کلاه‌فرنگی باغ
  • موزه باغ دلگشا
  • بهترین زمان بازدید از این باغ زیبا
  • باغ دلگشا شیراز کجاست؟

با مجله گردشگری پروازک همراه شوید تا سفری داشته باشیم به شهر زیبای شیراز تا شما را با یک باغ زیبا و جذاب از میان باغ های ایرانی به نام باغ دلگشا بیشتر آشنا کنیم.

آدرس باغ دلگشا شیراز

درباره باغ دلگشا شیراز

یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم و دیدنی شهر شیراز باغ دلگشا است که هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر از سراسر ایران و جهان است. هر مسافری که به شهر شیراز سفر می‌کند حتماً به بازدید از این باغ زیبا و تاریخی نیز می‌رود.

عمارت یا بنایی که در وسط باغ قرار دارد از جاذبه‌های تماشایی این باغ است. در اطراف این عمارت، حوض و استخری بزرگ قرار دارد که باعث زیبایی هر چه بیشتر این باغ شده است.

نام این بنا عمارت کلاه‌فرنگی است. این عمارت دارای یک تالار بزرگ با چهار شاه‌نشین است و معماری آن شبیه کاخ ساسانی بیشاپور است.

این عمارت زیبا در سه طبقه ساخته شده است که در زمان‌های مختلف با سلیقه ساکنانش دچار تغییراتی شده است و تزییناتی مانند گچ‌بری، آینه‌کاری و نقاشی‌هایی از گل و بته به آن اضافه شده است.

اولین عمارت کلاه‌فرنگی در این باغ ساخته شده است. کلاه‌فرنگی نام نوعی ساختمان بلند و شاهانه است که سقف آن به شکل گنبد یا شیروانی ساخته می‌شد و معمولاً هشت‌ضلعی یا شش‌ضلعی بود که این نوع معماری باعث می‌شده تا بر همه باغ اشراف داشته باشد.

این نوع ساختمان‌ها در وسط باغ ساخته می‌شده و معماری آن تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی بوده است. این سبک معماری از دوره زندیه آغاز شد و در دوران قاجاریه به اوج خودش رسید.

بخش‌های جذاب این باغ دیدنی

باغ دلگشا شیراز از بخش‌های مختلفی ساخته شده است که در ادامه به طور مفصل به توضیح تمام این بخش‌های جذاب و زیبا می‌پردازیم.

باغ های شیراز

محوطه باغ دلگشا

مساحت این باغ حدود ۷ هکتار است که بیشتر درختان آن پرتقال و بهارنارنج هستند. حدود سه هزار درخت بهارنارنج در این باغ وجود دارد که در فصل بهار شکوفه این درختان جلوه زیبایی به باغ می‌بخشد همچنین عطر این درختان بهارنارنج هوش از سر بازدیدکنندگان این باغ می‌برد.

در هنگام شب نیز نورپردازی زیبایی در این باغ انجام می‌شود که جلوه این باغ را صد چندان می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم در هنگام شب نیز سری به این باغ بزنید.

ورودی اصلی این باغ دیدنی از سمت جنوب است. در هنگام ورود به باغ دلگشا با حوض هشت‌ضلعی جذابی روبه‌رو می‌شوید که آب جوی‌های اصلی و فرعی این باغ در نهایت به آن می‌ریزد.

دیدنی های باغ دلگشا شیراز

عمارت کلاه‌فرنگی دلگشا

عمارت کلاه‌فرنگی که در بخش اول به طور مفصل راجع به معماری آن صحبت کردیم، جذاب‌ترین بخش این باغ است.

ایوان‌ها، دیوارها و سقف‌های این عمارت با گچ‌بری، آینه‌کاری و نقاشی تزیین شده‌اند. درهای بیرونی و درونی ساختمان از جنس چوب ساج هستند که بر روی این درها منبت‌کاری‌های ظریفی انجام شده است. همچنین در قسمت‌هایی از سقف نقاشی‌هایی با رنگ و روغن کشیده شده است.

تالار بزرگی در طبقه دوم این عمارت ساخته شده است که پنجره‌های چوبی مشبک دارد و به نمای جلوی باغ و حوض روبه‌روی باغ مشرف است. بخش شمالی این عمارت دو ایوان دارد که جلوی هر یک از این ایوان‌ها دو ستون ساخته شده است. همچنین در جلوی عمارت از سمت جنوبی باغ، ایوانی با دو ستون سنگی قرار گرفته است.

ساعت بازدید باغ دلگشا شیراز

موزه باغ دلگشا

در داخل عمارت کلاه‌فرنگی موزه‌ای وجود دارد که شما می‌توانید در هنگام بازدید از این عمارت از تماشای اشیای تاریخی که در این موزه قرار دارد لذت ببرید.
مجموعه‌ای از سکه‌های باستانی مانند سکه‌های هخامنشی تا اسکناس دوره پهلوی در طبقه اول این موزه قرار دارد.

یک قرآن ارزشمند نوشته شده بر پوست آهو متعلق به دوره سلجوقی، لباس، تابلو فرش، ظروف، تمبر، کبریت، دوچرخه‌های قدیمی و نقشه‌های ایران متعلق به دوره‌های مختلف تاریخ، از دیگر اشیای به نمایش درآمده در این موزه هستند.

بخش جذابی در این موزه وجود دارد که توجه اغلب بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. این بخش مجموعه رادیوهاست که در آن ۵۰ رادیوی قدیمی و با ارزش نگهداری می‌شود. این رادیوها که اولین رسانه ارتباط جمعی محسوب می‌شوند، هرکدام متعلق به یک دوره از پیشرفت فناوری هستند.

بهترین زمان بازدید از این باغ زیبا

در بخش‌های پیش گفتیم که باغ دلگشا شیراز را با عطر نارنج می‌شناسند بنابراین بهترین زمان بازدید از باغ دلگشا اواخر فروردین تا میانه اردیبهشت است. این زمان دقیقاً هم‌زمان با شکوفه زدن درخت‌های زیبای بهارنارنج است.

در فصل پاییز و زمستان نیز این باغ زیبا همچنان تماشایی است. رنگ زرد برگ‌های افتاده از درختان و همچنین سفیدپوش شدن این باغ در زمستان نیز از جذابیت‌های این باغ کم نمی‌کند. همچنین در تمام فصول می‌توانید به بازدید از عمارت کلاه‌فرنگی و موزه آن بروید.

در شهر دیدنی شیراز آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد. این شهر به داشتن باغ‌های زیبا و تماشایی بسیار معروف است که از این باغ‌های تماشایی که نام آن با عطر خوش بهارنارنج گره خورده است، باغ دلگشا است. به جرئت می‌توان گفت این باغ زیباترین باغ شیراز است.عمارت کلاه‌فرنگی و درختان بهارنارنج این باغ توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند و بازدید از این آن یکی از زیباترین خاطرات سفر به شیراز را برای آن‌ها می‌سازد.

باغ دلگشا شیراز کجاست؟

آدرس باغ دلگشا : شیراز، سعدیه جنوبی، باغ دلگشا

این باغ دیدنی در شمال شرق شیراز و در ضلع جنوبی تنگ آب خان واقع‌شده است که فاصله کمی با آرامگاه سعدی دارد به طوری که پیاده در کمتر از ۵ دقیقه به آرامگاه سعدی خواهید رسید.

وسایل نقلیه عمومی: از اتوبوس‌های خطوط پایانه شهید دستغیب – بلوار نارنجستان و بلوار نارنجستان – پایانه نمازی استفاده کنید و در ایستگاه چهارراه دلگشا پیاده شوید. از این ایستگاه تا باغ چند قدم فاصله است.

ساعت بازدید باغ دلگشا شیراز : از ۰۸:۰۰ الی ۲۳:۰۰ در نیمه اول سال و ۰۸:۰۰ الی ۲۲:۰۰ در نیمه دوم سال

ایام تعطیل: ۹ و ۱۰ محرم تاسوعا و عاشورای حسینی، ۲۱ رمضان شهادت امام علی، ۲۸ صفر رحلت پیامبر، ۱۴ خرداد رحلت امام خمینی، ۲۵ شوال شهادت امام جعفر صادق

قیمت بلیت باغ دلگشا: برای گردشگران ایرانی ۱۵۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۱۳۰۰۰ تومان است.

عمارت کلاه فرنگی باغ دلگشا

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با بخش‌های مختلف این باغ زیبا آشنا کنیم تا اگر سفر به شهر شیراز جزء برنامه‌هایتان بود، بازدید از این باغ را فراموش نکنید.

آیا تاکنون از این باغ زیبا دیدن کرده‌اید؟

تجربیات و خاطرات خود از باغ دلگشا با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.