لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 1 میانگین آرا: 5]

خانه مشروطه تبریز | اطلاعات کامل+ تصاویر و آدرس موزه مشروطه تبریز

تبریز یکی از شهرهای قدیمی است که آثار تاریخی فراوانی را در خود جای‌ داده است. این شهر کهن در طول سال‌ها دستخوش حوادث گوناگونی بوده است.

از جایگاه شهر تبریز در بخشی از تاریخ ایران همچون نقش تبریز در انقلاب مشروطیت نمی‌توان به‌راحتی چشم‌پوشی کرد. خانه قدیمی مشروطه که اکنون به موزه‌ای برای علاقه‌مندان به تاریخ مشروطه تبدیل‌شده است، یکی از خانه‌های تاریخی تبریز با قدمتی بیشتر از صدسال در این شهر است که خواستگاه تصمیمات بزرگانی همچون ستارخان و باقر خان بوده است.

در ادامه با پروازک همراه شوید تا با این خانه تاریخی و نقش آن در تاریخ مشروطه بیشتر آشنا شویم.

هر آنچه باید درباره مشروطه و خانه مشروطه بدانیم؟

خانه مشروطه تبریز یکی از خانه‌های مهم و تاریخی ایران است که در زمان انقلاب مشروطیت محل تصمیم‌گیری‌ها و جلسه‌های مهم و سرنوشت‌ساز سران مشروطه بوده است.

یکی از خانه‌های تاریخی و مهم شهر تبریز خانه مشروطه است که در زمان انقلاب مشروطیت جلسات مهم و تصمیم‌های حیاتی در این مکان گرفته شد. به همین علت است که خانه مشروطه را یکی از مکان‌های تأثیرگذار در تاریخ مشروطیت می‌نامند.

در ۱۴ مردادماه سال ۱۲۸۵ بزرگانی همچون باقرخان و ستارخان تلاش‌ها و کوشش‌های بسیاری را برای به امضا رسیدن فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه در این خانه انجام دادند.

تلاش‌ها برای ایجاد حکومتی مشروطه تا دوره محمدعلی شاه قاجار ادامه داشت تا سرانجام مجلس شورای ملی تشکیل شد و به دنبال آن نخستین قانون اساسی کشور ایران نیز نوشته شد.

خانه مشروطه کجاست

(در ادامه متن مربوط به‌فرمان مشروطیت را که به دست قوام‌السلطنه نوشته‌شده است را می‌توانید بخوانید)

خانه مشروطه در دوطبقه ساخته‌شده و پنجره‌های هرکدام از طبقات به حیاط خانه مشرف‌اند. شیشه‌های رنگین خانه مشروطه تبریز شکوه و عظمت این مکان را دوچندان کرده است.

درگذشته به اتاق‌های جانبی خانه گوشواره می‌گفتند. این اتاق‌ها دارای سقف‌هایی چوبی با برجستگی‌های هشت‌ضلعی هستند. درهای چوبی این اتاق‌ها با طرح‌های برجسته اسلیمی، گل و برگ‌های کنده‌کاری‌شده بر روی چوب ساخته‌شده‌اند.

مجموعه این نقوش و کنده‌کاری‌ها باعث به وجود آمدن نمایی زیبا شده است که چشم هر بیننده را به سمت خود خیره می‌کند. خانه مشروطه تبریز امروزه به موزه تبدیل‌شده است و برای وارد‌‌ شدن به این خانه ابتدا باید از حیاطی زیبا، با درختانی بلند و گل‌های فراوان عبور کنید. همچنین حوضی زیبا در وسط حیاط ساخته‌شده است که یادآور خانه‌های قدیمی است.

شیشه‌های رنگی با طراحی‌های منحصربه‌فردشان از جذابیت‌های این خانه قدیمی است. تابش نور خورشید بر شیشه‌های رنگی پنجره‌ها باعث به وجود آمدن نمایی زیبا و رنگارنگ در داخل خانه می‌شود که همچون رنگین‌کمان زیبایی محیط را دوچندان می‌نماید.

تصاویر خانه مشروطه تبریز

ازجمله مواردی که می‌توان از برجستگی‌های معماری این بنای قدیمی یادکرد:

 • معماری دوره قاجار
 • تزئینات چشمگیر
 • نورگیرهای زیبا
 • چشم‌انداز موسوم به کلاه‌فرنگی
 • ستون‌ها و سرستون‌های گچ‌بری شده
 • پنجره‌های ارسی
 • درب‌های منبت‌کاری شده

هرکدام به‌نوعی ذوق و هنر ایرانی را به نمایش گذاشته و خانه را به یک نمونه منحصربه‌فرد تبدیل کرده است. تندیس‌ها، عکس‌ها، مجسمه‌ها و همه اشیایی که در این خانه به معرض نمایش عموم گذاشته‌شده است نشانگر و یادآور تلاش مردم ایران برای رسیدن به مشروطه بوده است.

در سال ۱۳۵۷ تغییراتی در اتاق‌ها و تالارهای خانه مشروطه برای تبدیل‌شدن این مکان به موزه انجام شد. پس از اعمال این تغییرات خانه مشروطه برای بازدید علاقه‌مندان افتتاح شد.

خانه مشروطه تبریز

متن نامه فرمان مشروطیت:

جناب اشرف صدراعظم — ازآنجاکه حضرت باری‌تعالی جل‌شأنه سررشته ترقی و سعادت ممالک محروسه ایران را بکف کفایت ما سپرده و شخص همایون ما را حافظ حقوق قاطبه اهالی و رعایای صدیق خودمان قرار داده لهذا در این موقع که اراده همایون ما براین تعلق گرفت که برای رفاهیت و امنیت قاطبه اهالی ایران و تشیید مبانی دولت، اصلاحات مقننه به‌مرور در دوائر دولتی و مملکتی به‌موقع اجرا گذارده شود چنان مصمم شدیم که مجلس شورای ملی از منتخبین شاهزادگان قاجاریه، علماء، اعیان، اشراف، ملاکین و تجار و اصناف به انتخاب طبقات مرقومه در دارالخلافه تهران تشکیل و تنظیم شود که در مهام امور دولتی و مملکتی و مصالح عامه مشاوره و مداقه لازمه را به عمل‌آورده به هیئت وزرای دولت‌خواه ما در اصلاحاتی که برای سعادت و خوشبختی ایران خواهد شد اعانت و کمک لازم را بنماید و در کمال امنیت و اطمینان عقاید خود را در خیر دولت و ملت و مصالح عامه و احتیاجات قاطبه اهالی مملکت به‌توسط شخص اول دولت به عرض برساند که به صحه همایونی موشح و به‌موقع اجرا گذارده شود. بدیهی است که به‌موجب این دستخط مبارک نظامنامه و ترتیبات این مجلس و اسباب و لوازم تشکیل آن را موافق تصویب و امضای منتخبین از این تاریخ معین و مهیا خواهد نمود که به صحه ملوکانه رسیده و بعون‌الله تعالی مجلس شورای ملی مرقوم که نگهبان عدل است افتتاح و به اصلاحات لازمهٔ امور مملکت و اجراء قوانین شرع مقدس شروع نماید و نیز مقرر می‌داریم که سواد دستخط مبارک را اعلان و منتشر نمایند تا قاطبه اهالی از نیات حسنه ما که تماماً راجع به ترقی دولت و ملت ایران است کماینبغی مطلع و مرفه‌الحال مشغول دعاگوئی دوام این دولت و این مجلس بی‌زوال باشند — در قصر صاحبقرانیه به تاریخ چهاردهم جمادی‌الثانیِ ۱۳۲۴ هجری در سال یازدهم سلطنت ما

بلیت خانه مشروطه تبریز

در موزه مشروطه با چه آثاری روبه‌رو خواهید شد؟

دو مجسمه باشکوه از باقر خان و ستارخان بر روی پله‌های این خانه قدیمی قرارگرفته است که به عظمت و شکوه این خانه افزوده است. این مجسمه‌ها پس از سال‌ها نمایانگر تاریخ مشروطه‌اند.

آثار تاریخی دیگری مثل اسناد، مدارک و وسایل شخصی حاج مهدی کوزه کنانی و آقا میرزاعلی ثقه الاسلام مجتهد نیز در این موزه در معرض نمایش عموم گذاشته‌شده‌اند.

تعدادی از وسایل شخصی بزرگان مشروطه مثل عینک و قلمدان ثقه‌الاسلام، دست‌نوشته‌های حاج مهدی کوزه کنانی، دفترچه دخل‌وخرج مشروطه و وصیت‌نامه وی نیز در این موزه نگهداری می‌شود.

از دیگر بزرگان مشروطه نیز اشیایی در این موزه نگهداری می‌شود. اشیایی همچون اسلحه کمری ستارخان که همیشه همراه وی در انقلاب مشروطه بوده است.

موزه مشروطه تبریز

همچنین فرش مشروطه که بر یکی از دیوارهای این خانه قدیمی آویخته شده است، توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. قسمت دیگری از موزه تبریز محل نگهداری تندیس‌های شخصیت‌هایی از دوران آغازین مشروطیت است. تندیس بزرگانی همچون:

 • ستارخان
 • باقر خان
 • جهانگیرخان صوراسرافیل
 • مجسمه‌هایی از حسین‌خان باغبان
 • حاج علی دواچی
 • حاج علی ختایی
 • هوارد باسکرویل
 • کربلایی علی موسیو
 • شیخ علی‌اصغر لیلاوایی
 • علی‌اکبر دهخدا
 • زینب پاشا (تنها بانوی حاضر در جمع مشروطه‌خواهان)
 • تلدی زیدختر که لباس رزم مردانه به تن کرد و در کنار تفنگ‌داران ستارخان به جنگ رفته بود.

بخش دیگری به نگهداری عکس‌های شخصیت‌های مخالف مشروطه مثل مظفرالدین شاه و محمدعلی شاه اختصاص‌یافته است. جالب است بدانید که سندهای تاریخی بسیاری که مربوط به‌فرمان مشروطه و انقلاب مشروطه هستند، نیز در این موزه نگهداری می‌شود.

حدود ۵۰۰ کتاب و پژوهش در زمینهٔ مشروطه خواهان و مشروطه نیز در زیرزمین موزه نگهداری می‌شود. نگه‌داری این تعداد کتاب در زیرزمین موزه باعث شکل‌گیری یک کتابخانه اختصاصی در زمینهٔ مشروطه در این مکان شده است.

تصاویر خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه و سرگذشت آن:

اگر بخواهیم نگاهی بیندازیم به تاریخ ساخت خانه باشکوه مشروطه، باید بگوییم که در حدود ۱۵۰ سال قبل و در دوره سلطنت قاجار یعنی در سال ۱۲۴۷، خانه مشروطه با مساحت ۱۳۰۰ متر در دوطبقه ساخته شد. معمار این خانه تاریخی حاج ولی معمار تبریزی بود.

حاج مهدی کوزه کنانی صاحب اصلی این خانه بود. او تاجری سرشناس، آزادی‌خواه و از حامیان مالی مشروطه بود. مشروطه خواهان در خانه حاج مهدی کوزه کنانی جمع می‌شدند و جلساتی را برگزار می‌کردند. خانه حاج مهدی کوزه کنانی محل مشورت و تصمیم‌گیری در مورد مسائل مهم مشروطه بود.

پس از به توپ بستن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه قاجار، سران مشروطه در خانه حاج مهدی کوزه کنانی جمع می‌شدند و به مشورت و همفکری می‌پرداختند.

در این خانه تصمیمات مهم و سرنوشت سازی در رابطه با مشروطیت گرفته شد. ازجمله تصمیمات مهم و انقلابی، پایین آوردن پرچم‌های سفید تسلیم در مقابل قوای محمدعلی شاه قاجار بود.

ستارخان، باقر خان، ثقه الاسلام تبریزی، حاجی میرزا آقا فرشی و بنیان‌گذار این مجموعه حاج مهدی کوزه کنانی از افراد سرشناسی بودند که در این مکان به فعالیت در زمینهٔ مشروطه می‌پرداختند.

خانه مشروطه تبریز کجاست

خانه مشروطه تبریز کجاست؟

آدرس خانه مشروطه: تبریز، خیابان شهید مطهری، روبروی مسجد جامع، خانه موزه مشروطه

تلفن موزه خانه مشروطه: ۳۵۲۳۶۴۵۴-۰۴۱

ساعات بازدید خانه مشروطه تبریز: ۸ الی ۲۰ به‌غیراز روزهای تعطیل رسمی، روزهای دوشنبه موزه تعطیل است.

قیمت بلیت خانه مشروطه: ورود به موزه ۱۵۰۰ تومان است.

 

سخن آخر:

این خانه در سراسر عمر ۱۵۰ ساله خود میزبان بزرگان و نام‌آوران بسیاری در تاریخ ایران بوده است که همگی این آثار به‌جامانده از بزرگان تاریخ مشروطیت بسیار با ارزش بوده و دیدن و تماشای آن‌ها برای شما قطعاً بسیار جالب و جذاب خواهد بود، به‌خصوص آن‌که با تاریخ این دوران از نزدیک بیشتر آشنا خواهید شد.

آیا شما هم علاقه‌مند به تاریخ مشروطه ایران هستید؟

به نظر شما چه اثری در میان تمامی آثار این موزه از همه با ارزش‌تر است؟

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.