لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 1 میانگین آرا: 1]

مسجد کبود تبریز و هر آنچه در مورد فیروزه جهان اسلام باید بدانید + تصاویر

شهر زیبای تبریز، شهر اولین‌ها است. شهری که مدرسه، کتابخانه، شهرداری، سینما و خیلی چیزهای دیگر در آن برای اولین بار در کشور ساخته شد.

شهر تبریز محل شکوفایی معماری اسلامی و هنر ایرانی در قرن‌های گذشته است. یکی از زیباترین و چشم‌نواز ترین بناهای مذهبی و تاریخی ایران به نام مسجد کبود در این شهر ساخته شده است.

این مسجد زیبا و دیدنی که با سقف آبی رنگش در ایران و جهان معروف است، در قرن نهم هجری قمری در شهر تبریز ساخته شده است.

آنچه در ادامه این مقاله خواهید دید:

  • درباره مسجد کبود بیشتر بدانید
  • تاریخچه ساخت مسجد کبود تبریز
  • سقف طلا و لاجوردی این مسجد
  • آرامگاه جهانشاه در مسجد کبود
  • با محوطه مسجد آشنا شوید
  • مسیر دسترسی و اطلاعات بازدید

با مجله گردشگری پروازک همراه شوید تا به معرفی یکی از زیباترین مساجد ایران یعنی مسجد کبود شهر تبریز بپردازیم و شما را با این مکان تاریخی بیشتر آشنا کنیم.

تزیینات مسجد کبود تبریز

درباره مسجد کبود

مسجد کبود تبریز (به ترکی آذربایجانی Göy məscid) یکی از شاهکارهای معماری اسلامی است. این مسجد زیبا و تاریخی به مسجد شاه جهان، عمارت و مسجد مظفریه نیز معروف است.

بنای این مسجد در زمان ابومظفر جهانشاه حاکم حکومت قراقویونلو ساخته شده است و شواهد تاریخی نشان می‌دهد که همسر او جان بیگم خاتون کار ساخت و مدیریت این مسجد زیبا را بر عهده داشته است.

مسجد کبود توسط بهترین معماران آن زمان ساخته شده است. کاشی‌کاری‌های این مسجد از جنس فیروزه است و نوع معماری آن به‌گونه‌ای است که به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین سبک‌های معماری در ساخت مسجد شناخته می‌شود.

دو مسجد فیروزه‌ای دیگر نیز در افغانستان و ترکیه وجود دارند که مسجد کبود تبریز در میان آن‌ها از نظر معماری و تزئیناتی که در آن به کار رفته، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این مسجد زیبا زمانی نماد قدرت و بزرگی معماری ایران بوده است. با گذشت سال‌های زیاد و همینطور مرمت‌هایی که بر روی آن صورت گرفته است، از زیبایی‌های این مسجد کم نشده و برای اکثر بازدیدکنندگان جذاب و دیدنی است.

معماری این مسجد بسیار هوشمندانه است به‌گونه‌ای که سیستم تهویه بسیار مطلوبی دارد و هوا به راحتی در داخل آن جریان دارد.

شاید بهترین وصف از زیبایی این مسجد را نادر میرزا قاجار کرده باشد که می‌گوید: روزگار بگذرد که چشم روزگار چنین بنایی را نخواهد دید.

تسخیر مسجد کبود

تاریخچه ساخت مسجد کبود تبریز

مسجد کبود در سال ۸۷۰ هجری قمری ساخته شد و تنها بنای بازمانده از دوره حکومت قراقویونلو ها در شهر تبریز است.

شواهد تاریخی نشان می‌دهد که ساخت این مسجد سی سال طول کشیده است و هنرمندان و معماران زیادی از سراسر ایران برای ساخت این مسجد زیبا تلاش کرده‌اند.

همچنین کتیبه‌های قدیمی در این مسجد وجود دارد که نشان می‌دهد مسجد کبود تنها محلی برای عبادت نبوده بلکه جشن‌ها و دورهمی‌های بزرگ نیز در آن برگزار می‌شده است. به‌عنوان‌مثال جشن‌های پیروزی جهانشاه نیز در همین مسجد برگزار شده است.

بر روی این کتیبه‌ها نام عمارت مظفریه و نام نعمت‌الله بن محمد البواب، هنرمند مشهور آذربایجانی که خطاطی‌ها و طراحی‌های نقوش مسجد کبود را انجام داده است، نوشته شده و جالب است بدانید که این کتیبه‌ها با خط کوفی و ثلث نوشته شده‌اند.

مسجد تاریخی تبریز

سقف و قسمتی از دیواره‌های این مسجد در اثر زلزله سال ۱۱۹۳ هجری قمری فرو‌ ریخت و خرابی‌هایی که به خاطر زلزله به وجود آمده بود، ۱۵۰ سال بعد تعمیر شد.

در سال ۱۳۹۳ اتفاق عجیبی در این مسجد رخ داد؛ ۵۰ نفر برای برگزاری نماز جماعت به این مسجد رفتند و مسجد را به تصرف خود درآوردند. پس از اشغال آن کف مسجد را فرش کردند و نماز جماعت برگزار کردند.

لوله کشی نامناسب گاز شهری در داخل مسجد به بخش‌هایی از دیواره‌های مسجد آسیب رسانده است. همچنین با تسخیر این مسجد، مرمت و بازسازی کاشیکاری های آن نیز متوقف شد.

در ادامه شما را با بخش‌های مختلف مسجد کبود آشنا می‌کنیم.

کاشی کاری های مسجد کبود

سقف طلا و لاجورد

سقف فیروزه‌ای یا لاجوردی این مسجد از زیباترین بخش‌های مسجد محسوب می‌شود. این سقف طلاکاری شده و سنگ‌های فیروزه‌ای روی آن نصب شده است.

طرح‌های هندسی نوآورانه و اسلیمی در کنار هم باعث منحصربه‌فرد شدن معماری این مسجد زیبا شده است.

کتیبه‌هایی که در قسمت سر در ورودی این مسجد کار شده‌اند نیز طلاکاری شده‌اند؛ و نمادی از یادبود پیروزی‌های جهانشاه محسوب می‌شوند.

همچنین آیه‌هایی از سوره فتح در سقف این مسجد نوشته شده‌ است که با کاشی و طلاکاری تزئین شده‌اند.

اوج هنر کاشی‌کاری در جهان اسلام در کاشی‌کاری‌های مسجد کبود یا جهانشاه تبریز نمایان است. به همین دلیل، این مسجد زیبا و دیدنی نام “فیروزه اسلام” را به خود گرفته است.

عکس مسجد کبود تبریز

آرامگاه جهانشاه

دو مقبره در شبستان مسجد وجود دارد که در قسمت جنوبی مسجد قرار گرفته است. در روایت‌های تاریخی ذکر شده که پس از مرگ جهانشاه جسد او در یکی از این قبرها دفن شده است. احتمال می‌رود که همسر جهانشاه نیز در قبر دیگری دفن شده باشد.

اما این مقبره‌ها هم‌اکنون خالی هستند و گردشگران می‌توانند این قبرهای خالی قدیمی را ببینند.

مسجد کبود تبریز پاورپوینت

محوطه مسجد

در این سال‌ها تلاش شده است تا محوطه‌ای زیبا برای این مسجد ساخته شود تا گردشگرانی که به این شهر سفر میکنند، از دیدن این مسجد لذت ببرند و محیطی مناسب برای استراحت گردشگران فراهم شود.

تمام محوطه آن گل‌کاری و درخت‌کاری شده است و شما می‌توانید مناظر زیبایی را در این مسجد ببینید.

تاریخچه مسجد کبود تبریز

مسیر دسترسی و اطلاعات بازدید

آدرس مسجد کبود تبریز: خیابان امام، مابین خیابان خاقانی و چهارراه منصور، جنب بوستان خاقانی

اگر قصد بازدید از این مسجد تاریخی را دارید، خود را به میدان ساعت یا خیابان ارتش برسانید. (خیابانی که بیشتر مکان‌های تاریخی تبریز در آن متمرکز شده است) بعد از آن می‌توانید بدون وسیله و در عرض ده دقیقه پیاده‌روی خود را به مسجد کبود برسانید.

ساعت بازدید مسجد کبود تبریز: نیمه اول سال از ساعت ۹ الی ۲۰ و نیمه دوم سال از ساعت ۹ الی ۱۷:۳۰

تعطیلات سالانه: چهاردهم خرداد، بیست و یکم رمضان، بیست و پنجم شوال، نهم و دهم محرم، بیست و هشتم صفر

تعطیلی هفته: در طول هفته تعطیلی ندارد.

قیمت بلیت ورودی: ۲۵۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی و ۱۵۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی

مرمت مسجد کبود تبریز

سخن آخر:

مسجد کبود تبریز یکی از شاهکارهای هنر و معماری ایرانی می‌باشد که در زمان حکومت جهانشاه در قرن نهم هجری قمری بنا شده است و با وجود این که در طی سالیان دراز بخش‌هایی از این بنای مذهبی و تاریخی تخریب شده، چیزی از جلال و شکوه آن کم نشده است.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با جذابیت‌ها و بخش‌های مختلف مسجد آشنا کنیم تا اگر قصد سفر به تبریز و بازدید از این مسجد زیبا و دیدنی را داشتید هر آنچه را که لازم است بدانید.

آیا شما تاکنون تجربه بازدید از این بنا بی‌نظیر را داشته‌اید؟

تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.