لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 0 میانگین آرا: 0]

باغ عفیف‌آباد شیراز | بهشتی ماندگار از دوره قاجاریه در دل شیراز + تصاویر

شهر شیراز به خاطر داشتن آثار تاریخی مانند تخت جمشید، پاسارگاد و همین‌طور باغ‌های تماشایی و بی‌مثالش مانند باغ ارم، باغ دلگشا همواره به‌عنوان مکانی جذاب برای گردشگران به شمار می‌آید.

اگر به شیراز سفر کردید و به دنبال جایی بودید که حال و هوای شما را عوض کند و علاوه بر آن بخشی از تاریخ این کشور پهناور را ببینید، توصیه می‌کنیم سری به باغ عفیف‌آباد بزنید.

باغی متعلق به دوران قاجار که پوشیده از گل‌های رنگارنگ و درختان تنومند قدیمی است.

زیبایی و ارزش والای این باغ باعث شد تا در سال ۱۳۵۱ نام آن در فهرست آثار ملی ایران ثبت شود و بیشتر از گذشته مورد توجه قرار بگیرد.

آنچه در ادامه این مقاله خواهید دید:

 • تاریخچه باغ عفیف‌آباد
 • معماری و ساختمان باغ گلشن
 • موزه نظامی باغ عفیف‌آباد شیراز
 • قهوه‌خانه سنتی
 • حمام خزینه‌ای باغ
 • آدرس و مسیر دسترسی به باغ عفیف‌آباد

با مجله گردشگری پروازک همراه باشید تا سفری داشته باشیم به شهر شیراز و شما را با یکی از باغ‌های زیبای ایرانی به نام باغ عفیف‌آباد بیشتر آشنا کنیم.

باغ های شیراز

تاریخچه باغ 

باغ گلشن یا باغ عفیف‌آباد یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی است که در خیابان عفیف‌آباد شیراز قرار دارد. این باغ که مساحت کنونی آن به ۱۲۷۰۰۰ مترمربع می‌رسد در سال ۱۲۸۴ توسط میرزا علی خان قوام الملک بر روی ویرانه‌های باقی‌مانده از یک باغ قدیمی در دوره صفویه، ساخته شد.

در دوره قاجاریه این باغ زیبا توسط عفیفه خانم (خواهرزاده میرزا علی) بازسازی و نوسازی شد. نام باغ عفیف‌آباد نیز از نام این بانوی هنردوست به یادگار مانده است.

در دوره پهلوی این باغ به فرح پهلوی (همسر محمدرضا شاه) هدیه داده شد. و او در سال ۱۳۴۰ این باغ زیبا را در یک مزایده به ارتش واگذار کرد.

پس از واگذاری باغ به ارتش، وجود موزه ارتش و توپ جنگی فتحعلی شاه قاجار باعث شد تا این موزه روحیه نظامی‌گری به خود بگیرد؛ و از آن زمان تاکنون این روحیه را حفظ کند.

هم‌اکنون این باغ‌موزه زیبا و دیدنی میزبان گردشگرانی از سراسر جهان است که برای بازدید از موزه، حمام و قهوه‌خانه سنتی این باغ به شیراز سفر می‌کنند.

سر در باغ گلشن شیراز

ساختمان باغ گلشن

باغ عفیف‌آباد یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های به‌جامانده شهر شیراز است که هنوز هم طراوت و زیبایی خود را حفظ کرده است. در وسط باغ راهی وجود دارد که از یک طرف به حوض روبروی عمارت و از طرف دیگر به در باغ می‌رسد.

سر در این باغ تماشایی چهار ستون گچی ساده دارد که سرستون های آن از سرستون های تخت جمشید الهام گرفته شده است. به طوری که در جلوی سردر تصویر دو شیر حکاکی شده است.

پس از عبور از در باغ وارد دالانی می‌شوید که شما را به فضای اصلی باغ می‌رساند.

زیباترین بخش باغ، محوطه آن است که از درختان کاج، چنار، صنوبر، بید، سرو و درختان میوه زیادی مانند درخت انار پوشیده شده است. داخل باغ به باغچه‌های کوچکی تقسیم می‌شود که سبکی کاملاً ایرانی دارد و باعث اصالت بخشیدن به این اثر ملی شده است.

ساختمان عمارت عفیف‌آباد، دو طبقه است و ۳۰ اتاق در آن وجود دارد. در قسمت شمالی و جنوبی تالار اصلی دو شومینه از مرمر تراشیده شده قرار دارد.

طبقه اول این عمارت به موزه نظامی تبدیل شده است؛ و طبقه دوم که موزه عبرت نام دارد، دارای راهرو بلندی است که در دو سوی این راهرو اتاق‌های تو در تو وجود دارد.

در موزه عبرت آثار ارزشمندی مانند پیانوی فرح پهلوی، فرش‌های ارزشمند و بی‌نظیر و سایر اشیاء مربوط به خانواده پهلوی در معرض نمایش قرار گرفته است.

همچنین این موزه بخش‌های مختلفی مانند اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی، اتاق مطالعه و… دارد.

تالار باشکوهی در طبقه دوم این عمارت وجود دارد، که سقف آن چوبی است و با نقاشی‌هایی از گل و بته، شکارگاه، مهمانی‌های مجلل تزئین شده است. و تمامی دیوارها گچ‌بری و مقرنس‌کاری شده است.

معماری کلی این عمارت ترکیبی از معماری دوره‌های مختلف ساسانی، هخامنشی و زندیه است.

در ادامه به معرفی هر یک از بخش های این عمارت زیبا می پردازیم.

باغ عفیف آباد شیراز ساعت بازدید

موزه نظامی باغ عفیف‌آباد شیراز

باغ عفیف‌آباد یکی از زیباترین باغ‌های شیراز است که علاوه بر طبیعت زیبایش که از آن به‌عنوان محلی برای تفریح و گردش استفاده می‌شود، بخشی از تاریخ ایران را نیز در برگرفته است.

همان‌طور که قبل‌تر گفتیم در این باغ یک موزه نظامی وجود دارد، که در این موزه:

 • سلاح‌های سرد و گرم
 • انواع شمشیر
 • نیزه
 • زره
 • کلاه‌خود
 • انواع تفنگ‌های سر پر
 • تفنگ‌های شکاری
 • سنگ چخماق

و آثار بسیار ارزشمندی مانند تفنگ‌های شخصی ناصرالدین‌شاه، فتحعلی شاه، رضاخان، محمدرضا شاه و … نگهداری می‌شود.

موزه عفیف اباد شیراز

قهوه‌خانه سنتی

معماری ساختمان قهوه‌خانه باغ عفیف‌آباد به شیوه کاملاً ایرانی است. این قهوه‌خانه زیبا دارای شش حجره است که بر روی دیوارهای آن نقاشی‌هایی از شاهنامه کشیده شده است، همچنین در وسط این قهوه‌خانه حوض کوچکی نیز قرار دارد.

از نقاشی‌های که بر روی دیوار قهوه‌خانه کشیده شده است می‌توان به «داستان ضحاک و کاوه آهنگر»، «نبرد رستم و سهراب»، «داستان زال و سیمرغ»، «نبرد تهمتن و دیو سفید» و «نبرد رستم و اسفندیار» اشاره کرد.

حمام خزینه‌ای باغ

حمام سنتی این باغ نیز به شیوه سایر حمام‌های سنتی ایرانی ساخته‌ شده است. این حمام یک خزینه آب گرم و یک خزینه آب سرد دارد که آب گرم این حمام از دیگ مسی که در کف خزینه قرار گرفته است فراهم می‌شود.

بر روی دیوارهای این حمام نقش برجسته‌هایی از «فرهاد در کوه بیستون»، «صحنهٔ ورودی یوسف به جمع زنان مصری»، «دیدار مردم با خسرو پرویز ساسانی» وجود دارد.

ساعت کار باغ عفیف آباد شیراز

آدرس و مسیر دسترسی

برای دیدن این باغ جذاب و دیدنی ابتدا باید خود را به خیابان قصر دشت برسانید پس از آن وارد خیابان عفیف‌آباد شوید.

برای دسترسی به پارکینگ باغ، خیابان عفیف‌آباد را تا انتها بروید تا به خیابان ستارخان برسید.

آدرس یاغ عفیف آباد : استان فارس، شیراز، انتهای خیابان عفیف‌آباد

قیمت بلیط باغ عفیف آباد شیراز : برای ایرانی ها ۳۰۰۰ تومان و برای اتباع خارجی ۲۰۰۰۰ تومان

ساعات بازدید از باغ عفیف آباد: ۸:۰۰ تا ۱۷:۳۰

جالب است بدانید که بازدیدکنندگان از این باغ می‌توانند در هنگام ورود به باغ لباس‌های محلی را با قیمتی مناسب اجاره کنند و در داخل باغ با آن‌ها عکس یادگاری بگیرند.

باغ عفیف آباد شیراز

سخن آخر:

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با باغ عفیف‌آباد شیراز بیشتر آشنا کنیم و به معرفی بخش‌های مختلف این باغ زیبا و قدیمی بپردازیم.

تا اگر قصد سفر به شهر زیبای شیراز و دیدن این باغ جذاب و تماشایی را دارید همه اطلاعات لازم و ضروری را قبل از سفر داشته باشید.

آیا تاکنون به شهر شیراز سفر کرده‌اید؟

آیا از باغ عفیف‌آباد شیراز دیدن کرده‌اید؟ نظر شما در مورد این باغ چیست؟

تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.