لطفاً به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 1 میانگین آرا: 1]

فرودگاه جدید استانبول | بزرگ‌ترین فرودگاه جهان در سال ۲۰۲۳

شهر استانبول در ترکیه نقطه اتصال آسیا و اروپا است. از گذشته تاکنون استانبول راه ارتباطی میان این دو قاره بوده و همین عامل باعث شده است که همواره بر روی راه‌های ارتباطی این شهر سرمایه‌گذاری‌های کلانی صورت بگیرد.

به‌تازگی فرودگاهی با نام فرودگاه استانبول در این شهر افتتاح‌ شده که عنوان بزرگ‌ترین و مجهزترین فرودگاه جهان را به خود گرفته است که در اینجا قصد داریم این فرودگاه زیبا و بزرگ را باهم بررسی کنیم.

در این مقاله موضوعات زیر را خواهید خواند:

 • فرودگاه جدید استانبول کجاست؟
 • افتتاح فرودگاه جدید استانبول
 • امکانات فرودگاه استانبول چیست؟
 • طراحی منحصربه‌فرد این فرودگاه
 • هتل‌های یوتل در بزرگترین فرودگاه جهان
 • فناوری‌های جدید به کار رفته در این فرودگاه
 • تخریب محیط‌ زیست از عواقب احداث فرودگاه istanbul
 • تأثیر فرودگاه جدید کشور ترکیه بر صنعت گردشگری خود
 • شبکه حمل‌ونقل فرودگاه استانبول چگونه است؟

در ادامه با مجله گردشگری پروازک همراه شوید تا شما را با امکانات و تجهیزات فرودگاه استانبول و همین‌طور مسیرهای دسترسی به آن بیشتر آشنا کنیم.

اسم فرودگاه جدید ترکیه چیست

فرودگاه جدید استانبول کجاست؟

در گذشته شهر استانبول دو فرودگاه بین‌المللی اصلی داشت، فرودگاه اول «آتاتورک» که برگرفته از نام مصطفی کمال پاشا پایه‌گذار جمهوری ترکیه و فرودگاه دوم این شهر «صبیحه گوکچن» نام داشت که نام اولین خلبان زن هواپیماهای جنگنده در دنیا و دخترخوانده آتاتورک است.

فرودگاه جدیدی به‌تازگی در استانبول ساخته شده است که این فرودگاه بین‌المللی در قسمت اروپایی استانبول و در فاصله ۴۰ کیلومتری از میدان تقسیم قرار گرفته است، اینفرودگاه در ۹ آبان ماه (۳۱ دسامبر) افتتاح و اولین پرواز در این فرودگاه به مقصد آنکارا انجام شد.

فرودگاه جدید استانبول به دلیل کمبود ظرفیت فرودگاه‌های فعلی استانبول ساخته شده و پیش‌بینی می‌شود که در آینده ظرفیت این فرودگاه به ۲۰۰ میلیون مسافر در سال برسد همچنین دو هزار هواپیما امکان فرود و پرواز از این فرودگاه را در سال ۲۰۲۳ خواهند داشت.

پس از حادثه تروریستی که سال ۲۰۱۵ در فرودگاه آتاتورک رخ داد، نگرانی‌هایی در زمینهٔ امنیت این فرودگاه به وجود آمد همچنین رقابت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز با سه شرکت هواپیمایی بزرگ امارات، الاتحاد، قطر ایرویز و همین‌طور ایرلاینزهای اروپایی نیز از دیگر دلایل احداث این فرودگاه بود.

موقعیت مکانی شهر استانبول به‌گونه‌ای است که فاصله آن تا شانگهای و نیویورک از راه هوایی حدود ۹ ساعت است این ویژگی باعث شده که ترکیه به دنبال توسعه و پیشرفت فرودگاه این شهر باشد.

در حال حاضر شهر استانبول نقطه اصلی پروازهای ترانزیت از شرق آسیا به اروپا است که با احداث این فرودگاه ترانزیت هوایی در مسیر ترکیه هر روز بیشتر می‌شود.

شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز مسافران بیش از ۱۱۰ کشور را جابه‌جا می‌کند و بسیاری از گردشگران بین‌المللی استانبول با این ایرلاین به استانبول سفر می‌کنند.

نقشه فرودگاه جدید استانبول

 

افتتاح فرودگاه جدید استانبول stanbul Yeni Havalimanı

این فرودگاه با برگزاری مراسمی رسمی در نود و پنجمین سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه با حضور رجب طیب اردوغان افتتاح شد او نام فرودگاه جدید استانبول را فرودگاه استانبول İstanbul Yeni Havalimanı اعلام کرد.

در تاریخ ۶ آوریل، مرحله نهایی پروازهای بین‌المللی با انتقال تمام تجهیزات خطوط هوایی ترکیش ایرلاین از فرودگاه آتاتورک به فرودگاه استانبول انجام شد.

در همین راستا شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در بیانه‌ای اعلام کرد که از تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ فرودگاه آتاتورک غیرعملیاتی خواهد شد و تمامی پروازها از تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ به فرودگاه استانبول منتقل خواهند.

افتتاح بزرگترین فرودگاه ترکیه

 

امکانات بزرگترین فرودگاه جهان

ساختمان این فرودگاه قابلیت جابه‌جایی بیش از ۹۰ میلیون مسافر به ۳۵۰ مسیر و ارائه خدمات به صدها شرکت هواپیمایی را دارد و ۱۸ پارکینگ که مجموعاً ظرفیت آن‌ها ۲۵۰ هزار اتومبیل است در این مجموعه فرودگاهی ساخته شده است.

از دیگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد این فرودگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجموع ظرفیت ۹۰ میلیون مسافر در ترمینال اصلی فرودگاه با مساحتی بالغ بر ۱.۳۰۰.۰۰۰ مترمربع
 • ساختمان دوم ترمینال با مساحت ۱۷۰.۰۰۰ مترمربع
 • ۸۸ هواپیما جت پل
 • پارکینگ داخلی با ظرفیت ۱۲.۰۰۰ ماشین
 • ۲ باند مستقل فرودگاه
 • ۸ راه موازی تاکسی وی taxiways
 • حدود ۴.۰۰۰.۰۰۰ مترمربع از صحن فضا
 • یک برج کنترل ترافیک هوایی
 • سالن VIP
 • پایانه‌های حمل‌ونقل هوایی عمومی، باربری و…
 • بیمارستان‌ها، اتاق‌های مجزا، سالن‌های نماز، مراکز کنوانسیون هتل‌ها و…

همچنین این فرودگاه به ۲۲۸ میز کنترل گذرنامه، ۲۰ هزار صندلی انتظار و ۴۰ هزار جای پارک مجهز است.

فرودگاه جدید استانبول کجاست

 

طراحی منحصربه‌فرد فرودگاه استانبول

طراحی منحصربه‌فرد برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی آن توانست در سال ۲۰۱۵ در مسابقه بین‌المللی معماری در شیکاگو جایزه دریافت کند همچنین در طراحی این ساختمان از گل لاله که یکی از نمادهای فرهنگ ترکی، اسلامی و سنتی استانبول محسوب می‌شود، الهام گرفته‌شده است.

ساختمان فرودگاه جدید ترکیه

 

هتل‌های یوتل در فرودگاه تازه تاسیس استانبول

پیمانکار این فرودگاه برای ساخت هتل، قراردادی با شرکت هتل‌های زنجیره‌ای یوتل در لندن امضاء کرده است. طبق این قرارداد یکی از بزرگ‌ترین هتل‌های فرودگاهی با ۴۵۱ اتاق در این فرودگاه ساخته خواهد شد. فضای هتل در محدوده قبل از کنترل گذرنامه دارای ۳۴۹ اتاق و در محدوده مرز هوایی ۱۰۲ اتاق است.

مسافران می‌توانند کابین‌ها (کپسول‌ها) را برای یک دوره چهارساعته رزرو کنند. کابین‌ها این امکان را به مسافران پروازهای با تأخیر می‌دهد که بتوانند به‌صورت موقت جایی را برای استراحت در فرودگاه داشته باشند.

این هتل امکاناتی همانند رستوران، بار و باشگاه ورزشی را نیز به مسافران خود ارائه می‌دهد.

هتل بزرگترین فرودگاه جهان

 

فناوری‌های جدید به کار رفته در این فرودگاه

در این فرودگاه بالاترین سطح امنیتی و بروزترین فناوری‌های دنیا به کار رفته و برای اولین بار در این فرودگاه از سامانه رادار زمینی در این فرودگاه استفاده‌ شده است.

مجموعاً ۹ هزار دوربین هوشمند و ۸ دوربین حسگر حرکت در پارکینگ‌ها و پایانه‌های مسافربری استفاده‌شده است و دستگاه‌های هوشمند تشخیص پلاک خودرو و تشخیص چهره هم از دیگر امکانات پیشرفته این فرودگاه محسوب می‌شود.

مترو فرودگاه جدید استانبول

 

تخریب محیط‌ زیست از عواقب احداث بزرگترین فرودگاه ترکیه

حدود یک‌میلیون و هشتصدهزار درخت برای ساخت این فرودگاه جابه‌جاشده است همچنین برخلاف وعده‌ای که دولت ترکیه داده بود ۶۵۷ هزار درخت بدون آنکه به منطقه‌ای دیگر منتقل شود قطع‌شده است.

به گفته فعالان محیط زیست ساخت‌وسازهای مرتبط با این فرودگاه به جنگل‌های اطراف استانبول آسیب‌ رسانده است.

آدرس فرودگاه جدید استانبول

 

تأثیر فرودگاه استانبول بر صنعت گردشگری ترکیه

می‌توان گفت یکی از دلایل مهم ساخت فرودگاه جدید استانبول سرمایه‌گذاری برای احیاء صنعت گردشگری ترکیه بوده است.

رشد صنعت توریسم در سال گذشته در کشور ترکیه حدود ۶ درصد بوده و همچنین تعداد کل افرادی که در سال گذشته به این کشور سفر کرده‌اند، حدود ۶۴ میلیون نفر بوده‌اند.

این در حالی است که سال ۲۰۱۶ سالی پرحادثه برای کشور ترکیه محسوب می‌شود. کودتای ناموفق و حمله تروریستی به فرودگاه آتاتورک ازجمله حوادث تلخی بوده که سال گذشته رخ‌داده است با این‌ حال افزایش نرخ ورود گردشگران به این کشور نشان می‌دهد که گردشگران به سفر به کشور ترکیه تمایل دارند.

نام فرودگاه جدید استانبول

 

شبکه حمل‌ونقل فرودگاه استانبول چگونه است؟

آدرس فرودگاه جدید استانبول: این فرودگاه در منطقه آرناوت کوی در قسمت اروپایی استانبول قرار دارد و فاصله فرودگاه استانبول تا مرکز شهر حدود ۵۴ کیلومتر است. انواع مختلف وسایل حمل‌ونقل برای رسیدن به فرودگاه وجود دارد.

 

برای مشاهده فرودگاه جدید استانبول در نقشه گوگل کلیک کنید

محل فرودگاه جدید استانبول

فاصله فرودگاه تا مرکز شهر را اگر بخواهید با تاکسی طی کنید حدود ۵۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می‌برد. هزینه رفت‌وآمد در این مسیر با تاکسی حدود ۱۲۵ لیر است.

این فرودگاه با اتحادیه تاکسیرانی خط ۳۴ استانبول نیز قراردادی برای خدمات‌رسانی به مسافران امضاء کرده است.

برای ۱۹ مسیر مختلف تا فرودگاه ۱۵۰ اتوبوس در نظر گرفته‌شده است. قیمت بلیت اتوبوس‎ها بین ۱۲ لیر (۲ یورو) تا ۳۰ لیر (۵ یورو) است و برای کودکان زیر ۵ سال، نیازی به تهیه بلیت نیست.

اگر از افرادی هستید که دوست دارید در سفر اتومبیل شخصی داشته باشید، می‌توانید اتومبیل کرایه کنید.

به‌زودی امکان دسترسی به مترو فرودگاه جدید استانبول هم امکان‌پذیر خواهد بود. به همین منظور دو خط مترو به نام گایرت تپه و هالکی در حال احداث هستند.

شش مجموعه بزرگ کرایه ماشین در اروپا (Europe, Hertz, Avis, Sixt, Budget, Enterprise) در این فرودگاه خدمات ارائه می‌دهند.

 

سخن آخر:

با توجه به این‌که تعداد زیادی از گردشگران کشور ترکیه را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند، امیدواریم اگر شما نیز قصد سفر به استانبول را دارید، این مقاله بتواند شما را به‌درستی راهنمایی کند و خاطره‌ای به‌یادماندنی از این فرودگاه را در ذهن شما به‌جای بگذارد.

اگر از این فرودگاه دیدن کرده‌اید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

به نظر شما لقب بزرگ‌ترین فرودگاه جهان برازنده فرودگاه جدید استانبول است؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.